Snaha osedlat si jiného tvora, a ušetřit tak vlastní síly není vlastní jen lidem. Podobný „fígl“ slouží v přírodě nejednomu lenochovi, od žab až po opice. Samozřejmě, že cíleně využívá neobvyklý transport jen málo druhů: U většiny těchto snímků tudíž fotografové zachytili náhodné, ale zato vtipné momenty
Samečka nosorožíka si ke svezení vybrala tropická žába. Vyškrábala se mu na krovky a dokázala se udržet asi pět minut, přestože se brouk několikrát pokusil vzlétnout. Nakonec snahu vzdal a počkal, až vetřelkyně sleze dobrovolně. Snímek pořídil fotograf Hendy Mp poblíž svého domu v indonéském Sambasu.
Ne vždy se jízdy na zádech odehrávají se souhlasem obou stran. Skupinka asi dvaceti želv diamantových využila chvilkové zdřímnutí šestiletého hrocha v jihoafrickém národním parku Kruger, aby se mohla nerušeně vyhřívat na sluníčku. Ihned po probuzení však samec projevil nelibost a rázným otřesením nezvané návštěvníky shodil. Scénu zachytil fotograf Adri Botma, který park navštěvuje každých čtrnáct dní a některá zvířata již zná od pohledu.
Příjemnou vyhlídku ze zad paovce hřivnaté, žijící v pouštních oblastech severní Afriky, si dopřává párek makaků, kteří jsou doma na jihovýchodě Asie. Jinak neobvyklé setkání umožňuje fakt, že se oba druhy nacházejí ve společném výběhu vídeňské zoo, kde podle autora snímku Josefa Gelertnera tvoří populární magnet na návštěvníky.
Velmi neobvyklý výjev mezi druhy, které by se ve volné přírodě řadily do kategorií „oběť a predátor“, zachytil Indonésan Fahmi Bhs v jakartské zoo. Tropická žába se nebojácně vydala na výlet po těle krajty zelené, jež si hověla v listech kokosové palmy. Podle fotografa prý oba tvorové žijí v zoologické zahradě mírumilovně vedle sebe.
Víme, že tento výjev nejspíš ocení pouze fanoušci sci-fi série Hvězdné války, ale odpustit si ho nemůžeme. Dvojice odvážných šneků se vyšplhala na hlavu žáby a vytvořila tam obraz, který v jediném záběru kombinuje postavu princezny Leie a zločinného Jabby Hutta. Kouzelné, nemyslíte?
Bitvu spíš humorného charakteru zvěčnil tchajwanský fotograf LIu Chia-Pin, když pořizoval snímky přírody nedaleko metropole Tchaj-pej. Drobný pták z čeledi drongovitých, kteří navzdory malému vzrůstu prosluli agresí i vůči největším dravcům, si počíhal na orlíka chocholatého, s rozpětím křídel až 1,5 metru. Opeřený gigant ulovil hada a chystal se k poklidné svačině, ovšem drongo se mu ji pokusil ukrást. Nicméně neuspěl, a tak během krátké jízdy na jeho zádech uštědřil soupeři alespoň bolestivý „pohlavek“.
VědaTechnologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. Prümers, CC BY 4.0)
PřírodaStřední Amerika
Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant.
Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)