Nejromantičtější adresa na světě? „Ženichův dub“ v Německu

Hledáte lásku na celý život? Vykašlete se na Tinder, internetové seznamky a zprostředkovatelské agentury. Skuteční romantici píší již sto let starému dubu v Německu

05.03.2018 - Zuzana RychláAž 40 dopisů z celého světa denně doručí pošťáci do dutiny 500 let starého dubu, tyčícího se nedaleko německého Eutinu. Příběh této podivuhodné tradice se začal psát již před více než 100 lety. Podle legendy se kolem roku 1890 zamilovala místní dívka Minna do mladého chlapce jménem Wilhelm. Wilhelmův otec ale lásce nepřál a zakázal svému synovi, aby se s Minnou stýkal.

Mladí si proto potají začali vyměňovat zamilovaná psaníčka, přičemž jejich utajovanou schránkou se stala dutina ve starém dubu. Když otec po nějaké době zjistil, že jeho zákazy neuspěly, dal mladému páru své svolení k sňatku. Podle legendy si Minna a Wilhelm řekli své ano 2. června 1891 pod korunou svého dubu.

Dubový vdovec s vlastní adresou

Romantický příběh přetrval další desítky let a v roce 1927 přiřadila německá pošta dubu vlastní adresu. Od té doby chodí do schránky „ženichova dubu“ (z německého Bräutigamseiche) desítky milostných dopisů denně. Pokud si je chcete přečíst musíte respektovat jedno nepsané ale zásadní pravidlo: Sebou si můžete odnést jen ten dopis, na který skutečně odpovíte. Kromě milostné schránky plní dub i funkci oblíbeného místa pro romantické svatební obřady. 

TIP: Štěstí německého zahradníka: Při sklizni našel svůj dávno ztracený prsten

Pikantní na příběhu ženichova dubu je skutečnost, že sám dub je vdovcem. V roce 2009 uzavřel symbolický sňatek s kaštanovníkem z Düsseldorfu (který je mimochodem druhým německým stromem s vlastní adresou). Po šesti letech nerušného soužití na dálku byl ale kaštanovník kvůli svému stáří poražen. 

  • Zdroj textu

    Wikipedie, BBC

  • Zdroj fotografií

    Armin von Werner, Wikimedia


Další články v sekci