Nejslavnější budova Austrálie slaví: Jak se rodila slavná Opera v Sydney

20.10.2016 - Martin Reichman

Opera v Sydney byla slavnostně otevřena britskou královnou Alžbětou II. přesně před 43 lety – 20. října 1973. Při slavnostním otevření se v ní hrála Beethovenova 9. symfonie. Ve skutečnosti se ale první představení konalo již o měsíc dříve - 28. září 1973.

Budovu opery navrhl tehdy ještě málo známý dánský architekt Jørn Utzon. Původní rozpočet na stavbu byl 7 milionů australských dolarů, po neshodách architekta s investorem a v důsledku nedodržování plánů, se ale nakonec celková cena vyšplhala na závratných 102 milionů australských dolarů.

TIP: Pohlednice ze Sydney: město nejen s unikátní operou

Kromě nedodržení finančních plánů se nepodařilo dodržet ani harmonogram výstavby. Původní otevření bylo totiž plánováno o deset let dříve - 26. ledna 1963. V roce 2007 zapsalo UNESCO Operu v Sydney na seznam Světového kulturního dědictví. Jedná se tak o první stavbu zapsanou na tento seznam ještě za autorova života.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Shutterstock, WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907