Nejslavnější budova Austrálie slaví: Jak se rodila slavná Opera v Sydney

20.10.2016 - Martin Reichman

Opera v Sydney byla slavnostně otevřena britskou královnou Alžbětou II. přesně před 43 lety – 20. října 1973. Při slavnostním otevření se v ní hrála Beethovenova 9. symfonie. Ve skutečnosti se ale první představení konalo již o měsíc dříve - 28. září 1973.

Budovu opery navrhl tehdy ještě málo známý dánský architekt Jørn Utzon. Původní rozpočet na stavbu byl 7 milionů australských dolarů, po neshodách architekta s investorem a v důsledku nedodržování plánů, se ale nakonec celková cena vyšplhala na závratných 102 milionů australských dolarů.

TIP: Pohlednice ze Sydney: město nejen s unikátní operou

Kromě nedodržení finančních plánů se nepodařilo dodržet ani harmonogram výstavby. Původní otevření bylo totiž plánováno o deset let dříve - 26. ledna 1963. V roce 2007 zapsalo UNESCO Operu v Sydney na seznam Světového kulturního dědictví. Jedná se tak o první stavbu zapsanou na tento seznam ještě za autorova života.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Shutterstock, WikipediaReklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907