Největší fúzní experiment: Nejvýkonnější magnet světa se chystá na cestu přes oceán

18.06.2021 - Stanislav Mihulka

První část magnetického srdce obřího tokamaku ITER se chystá na cestu přes oceán.

<p>První modul centrálního solenoidu tokamaku ITER</p>

První modul centrálního solenoidu tokamaku ITER


Reklama

V jižní Francii vyrůstá nový velký tokamak (zařízení, vytvářející toroidální magnetické pole) ITER. Jde o mezinárodní projekt, do kterého je zapojeno 35 zemí včetně České republiky. Komponenty budoucího tokamaku vznikají na řadě míst planety. Jedním z nich je i továrna společnosti General Atomics v San Diegu, kde vznikl první modul centrálního solenoidu budoucího tokamaku. Nyní se tato klíčová část chystá na cestu přes oceán.

Centrální solenoid je extrémně výkonný magnet. V tomto případě nejvýkonnější pulzní elektromagnet světa pro praktické použití. Až bude centrální solenoid tokamaku ITER v provozu, bude produkovat magnetické pole o síle 13 tesla, tedy zhruba 280tisíckrát silnější než magnetické pole planety Země. Takto výkonné magnetické pole by zvedlo celou letadlovou loď vážící 100 tisíc tun. 

TIP: Rozhovor s odborníkem z ČVUT: Dokážeme na Zemi zažehnout jadernou fúzi?

Kompletní centrální soleniod bude 18 metrů vysoký a 4,3 metru široký. Jeho hmotnost bude asi tisíc tun. Bude se skládat z celkem šesti modulů. Každý z těchto modulů je vlastně obrovská cívka, obsahující asi 5,6 kilometru ocelí potaženého supravodivého kabelu z niobu a cínu. Značná velikost těchto cívek a jejich supravodivost zajistí, že centrální solenoid vyrobí extrémně silné magnetické pole.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907