Nepravděpodobní příbuzní: Krokodýli mají geneticky blíž k ptákům, než k ostatním plazům

03.06.2021 - Jaroslav Petr

V souvislosti s výzkumem ptačích genomů se ukázalo, že krokodýli mají geneticky blíž k ptákům než k ostatním plazům. Jejich společný předek žil před 240 miliony roky

<p><strong>Volavka velká západní</strong> <em>(Ardea herodias occidentalis, poddruh volavky velké)</em> loví v týmu společně s aligátorem. V souvislosti s výzkumem ptačích genomů se ukázalo, že krokodýli mají k ptákům dokonce geneticky blíž než k ostatním plazům.</p>

Volavka velká západní (Ardea herodias occidentalis, poddruh volavky velké) loví v týmu společně s aligátorem. V souvislosti s výzkumem ptačích genomů se ukázalo, že krokodýli mají k ptákům dokonce geneticky blíž než k ostatním plazům.


Reklama

V souvislosti s výzkumem ptačích genomů vědci přečetli i genomy některých evolučně starých plazů, jako jsou například krokodýli. Ti dnes patří k nejbližším žijícím příbuzným veškerého ptactva a k ptákům mají dokonce geneticky blíž než k ostatním plazům! Společný předek krokodýlů a ptáků žil před 240 miliony roky a vědci se také pokusili vydedukovat základní rysy genomu pravěkého plaza, který byl společným předkem ptáků, krokodýlů a vyhynulých dinosaurů.

Krokodýli – nejbližší příbuzní ptáků

Krokodýli se vyvíjejí velice pomalu, evoluce u nich postupuje řádově desetkrát pomaleji než u savců. Zřejmě to souvisí s tzv. generačním intervalem, tedy dobou, která uplyne od narození do zplození potomků.

Krokodýli přivádějí na svět potomky v poměrně pozdním věku. Například krokodýli nilští pohlavně dospívají až ve věku kolem 10 let. Naproti tomu savci byli na Zemi dlouho zastoupeni především malými, krátkověkými a rychle se rozmnožujícími druhy. Proto u nich evoluce spěchala mnohem větším tempem než u krokodýlů. Předci ptáků, krokodýlů a dinosaurů měli podobně pomalou evoluci genomu. Ptáci na své vlastní evoluční větvi ale „přidali plyn“ a jejich evoluce je celkem svižná.

TIP: Prastaré kořeny ptačího rodu: Jak ptáci přišli o zuby?

I když se traduje, že krokodýli jsou evolučně velmi úspěšní, protože přežili vymírání dinosaurů a udrželi se na světě dodnes, vždycky se jim tak skvěle nedařilo. V poslední době ledové měly mnohé krokodýlí druhy namále.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907