Nepravděpodobní příbuzní: Krokodýli mají geneticky blíž k ptákům, než k ostatním plazům

03.06.2021 - Jaroslav Petr

V souvislosti s výzkumem ptačích genomů se ukázalo, že krokodýli mají geneticky blíž k ptákům než k ostatním plazům. Jejich společný předek žil před 240 miliony roky

<p><strong>Volavka velká západní</strong> <em>(Ardea herodias occidentalis, poddruh volavky velké)</em> loví v týmu společně s aligátorem. V souvislosti s výzkumem ptačích genomů se ukázalo, že krokodýli mají k ptákům dokonce geneticky blíž než k ostatním plazům.</p>

Volavka velká západní (Ardea herodias occidentalis, poddruh volavky velké) loví v týmu společně s aligátorem. V souvislosti s výzkumem ptačích genomů se ukázalo, že krokodýli mají k ptákům dokonce geneticky blíž než k ostatním plazům.


Reklama

V souvislosti s výzkumem ptačích genomů vědci přečetli i genomy některých evolučně starých plazů, jako jsou například krokodýli. Ti dnes patří k nejbližším žijícím příbuzným veškerého ptactva a k ptákům mají dokonce geneticky blíž než k ostatním plazům! Společný předek krokodýlů a ptáků žil před 240 miliony roky a vědci se také pokusili vydedukovat základní rysy genomu pravěkého plaza, který byl společným předkem ptáků, krokodýlů a vyhynulých dinosaurů.

Krokodýli – nejbližší příbuzní ptáků

Krokodýli se vyvíjejí velice pomalu, evoluce u nich postupuje řádově desetkrát pomaleji než u savců. Zřejmě to souvisí s tzv. generačním intervalem, tedy dobou, která uplyne od narození do zplození potomků.

Krokodýli přivádějí na svět potomky v poměrně pozdním věku. Například krokodýli nilští pohlavně dospívají až ve věku kolem 10 let. Naproti tomu savci byli na Zemi dlouho zastoupeni především malými, krátkověkými a rychle se rozmnožujícími druhy. Proto u nich evoluce spěchala mnohem větším tempem než u krokodýlů. Předci ptáků, krokodýlů a dinosaurů měli podobně pomalou evoluci genomu. Ptáci na své vlastní evoluční větvi ale „přidali plyn“ a jejich evoluce je celkem svižná.

TIP: Prastaré kořeny ptačího rodu: Jak ptáci přišli o zuby?

I když se traduje, že krokodýli jsou evolučně velmi úspěšní, protože přežili vymírání dinosaurů a udrželi se na světě dodnes, vždycky se jim tak skvěle nedařilo. V poslední době ledové měly mnohé krokodýlí druhy namále.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907