Nepravděpodobní příbuzní: Krokodýli mají geneticky blíž k ptákům, než k ostatním plazům

03.06.2021 - Jaroslav Petr

V souvislosti s výzkumem ptačích genomů se ukázalo, že krokodýli mají geneticky blíž k ptákům než k ostatním plazům. Jejich společný předek žil před 240 miliony roky

<p><strong>Volavka velká západní</strong> <em>(Ardea herodias occidentalis, poddruh volavky velké)</em> loví v týmu společně s aligátorem. V souvislosti s výzkumem ptačích genomů se ukázalo, že krokodýli mají k ptákům dokonce geneticky blíž než k ostatním plazům.</p>

Volavka velká západní (Ardea herodias occidentalis, poddruh volavky velké) loví v týmu společně s aligátorem. V souvislosti s výzkumem ptačích genomů se ukázalo, že krokodýli mají k ptákům dokonce geneticky blíž než k ostatním plazům.


Reklama

V souvislosti s výzkumem ptačích genomů vědci přečetli i genomy některých evolučně starých plazů, jako jsou například krokodýli. Ti dnes patří k nejbližším žijícím příbuzným veškerého ptactva a k ptákům mají dokonce geneticky blíž než k ostatním plazům! Společný předek krokodýlů a ptáků žil před 240 miliony roky a vědci se také pokusili vydedukovat základní rysy genomu pravěkého plaza, který byl společným předkem ptáků, krokodýlů a vyhynulých dinosaurů.

Krokodýli – nejbližší příbuzní ptáků

Krokodýli se vyvíjejí velice pomalu, evoluce u nich postupuje řádově desetkrát pomaleji než u savců. Zřejmě to souvisí s tzv. generačním intervalem, tedy dobou, která uplyne od narození do zplození potomků.

Krokodýli přivádějí na svět potomky v poměrně pozdním věku. Například krokodýli nilští pohlavně dospívají až ve věku kolem 10 let. Naproti tomu savci byli na Zemi dlouho zastoupeni především malými, krátkověkými a rychle se rozmnožujícími druhy. Proto u nich evoluce spěchala mnohem větším tempem než u krokodýlů. Předci ptáků, krokodýlů a dinosaurů měli podobně pomalou evoluci genomu. Ptáci na své vlastní evoluční větvi ale „přidali plyn“ a jejich evoluce je celkem svižná.

TIP: Prastaré kořeny ptačího rodu: Jak ptáci přišli o zuby?

I když se traduje, že krokodýli jsou evolučně velmi úspěšní, protože přežili vymírání dinosaurů a udrželi se na světě dodnes, vždycky se jim tak skvěle nedařilo. V poslední době ledové měly mnohé krokodýlí druhy namále.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907