Nesmlouvavý svěrák krokodýlích čelistí: Jaký skus dokážou vyvinout krokodýli?

10.02.2021 - Marek Telička

O tom, že čelisti krokodýlů sevřou oběť mimořádně silně, byli zoologové dlouho přesvědčeni. Dlouho ale neměli v ruce žádná konkrétní data, pouze odhady, a výpočty vycházející z fyzikálních vzorců a nesmírně silných čelistních svalů, jimiž jsou krokodýli vybaveni…

<p>Krokodýl svoji kořist sevře brutální silou, která v současné zvířecí říši nemá prakticky konkurenci. Jedině velký bílý žralok má možná silnější čelisti (podle výpočtů kolem 280 kg/cm²), ale u něj nebyla tato hodnota nikdy experimentálně ověřena.</p>

Krokodýl svoji kořist sevře brutální silou, která v současné zvířecí říši nemá prakticky konkurenci. Jedině velký bílý žralok má možná silnější čelisti (podle výpočtů kolem 280 kg/cm²), ale u něj nebyla tato hodnota nikdy experimentálně ověřena.


Reklama

Úplné jasno v otázce síly krokodýlího skusu zjednal až tým paleobiologa Gregory M. Ericksona, který se rozhodl podstoupit všechna rizika daného úkolu. Členové týmu podrobili zkoumání sílu stisku všech 23 žijících krokodýlích druhů a zjistili, že nejsilnější skus mají krokodýli mořští (Crocodylus porosus).

200× silnější než člověk

Tento největší druh krokodýla disponuje silou skusu 260 kg/cm² (tedy 3 700 psi nebo 16 460 newtonů). Pro srovnání – lidské čelisti dosahují hodnot 10–14 kg/cm² (150–200 psi, 890 newtonů), hyeny, lvi a tygři umí skousnout silou asi 70 kg/cm² (1 000 psi, 4 450 newtonů). 

Erickson a jeho kolegové měřili skus více než pět metrů dlouhých krokodýlů mořských a také krokodýlů nilských, aligátorů, kajmanů, gaviálů a dalších druhů. Přitom jim vyšel pozoruhodný vzorec – síla skusu byla závislá výhradně na velikosti konkrétních jedinců. Jinak řečeno byli krokodýli mořští vítězi této soutěže proto, že byli největší. 

TIP: Největší krokodýli světa: Rekordmani současnosti i minulosti

Kdyby teoreticky žil srovnatelně velký aligátor, jeho zuby by téměř určitě dokázaly vyvinout stejně silný tlak. Z toho vyplývá, že z hlediska vývoje byli krokodýli zřejmě už v počátcích svého vývoje na silné čelisti odkázáni.

Různé tvary čelistí, zubů i různé velikosti druhů se vyvinuly až později z této společné vlastnosti. Proto jsou krokodýli úspěšnou vývojovou větví stromu života. Nebo jak to vyjádřil G. M. Erickson: „Jsou to opravdu neobyčejně utváření živočichové, kteří obývají prostředí na okraji vodních ploch už 85 milionů let. Jsou to tak silní tvorové, že jim tato místa za celou dobu zkrátka nikdo nedokázal vyrvat.“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sever Evropy čekají možná v budoucnosti vyšší srážky, ale střed a jih kontinentu budou stále víc vysychat.

Zajímavosti

Obraz Médúmské husy: nahoře malba husy velké a dvojice hus běločelých, vlevo dole vyhynulé bernešky a husa velká.

Věda

Odolnost Pernštejna prokázaná v roce 1645 přispěla k tomu, že byl hrad zařazen mezi udržované zemské pevnosti.

Historie
Revue

Zoologové zkoumali rovněž zobáky papuchalků severních (Fratercula arctica), mořských ptáků, kteří patří do čeledi alkovitých. Zobáky papuchalků mají při pohledu z boku tvar širokého trojúhelníku, ale zároveň jsou velmi úzké.

Příroda

Každá tečka představuje jednu supermasivní černou díru. | zdroj: LOFAR/LOL Survey (CC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907