Nevěstky z Daulatdie: Sexuální pracovnice, které neměly právo na „čestný“ pohřeb

14.02.2020 - Zuzana RychláSexuální pracovnice jednoho z největších nevěstinců světa jsou považovány za méněcenné. Jejich těla se po smrti házela do neoznačených hrobů nebo do řeky. Tedy až doposud. Hamida Begum se stala první sexuální pracovnicí z bangladéšské vesnice Daulatdia, která měla formální islámský pohřeb.

Jako kdyby umřel pes...

U hrobu Hamidy Begum se minulý týden shromáždily desítky plačících žen, které se přišly rozloučit se svou družkou. Plakaly ale také kvůli symbolickému průlomu, který její pohřeb představoval. V muslimské Bangladéši je prostituce sice legální, mnozí ji ale považují za nemorální. Trnem v oku je především místním náboženským vůdcům.

Rodina Hamidy se připravovala na pohřeb své milované do neoznačeného hrobu, sdružení sexuálních pracovnic ale dokázalo přesvědčit místní úřady k vyjednávání s místními náboženskými vůdci. Islámský imám se zpočátku zdráhal žádosti vyhovět. Poté, co se jej šéf místní policie Ashiqur Rahman zeptal, zda islám výslovně zakazuje pohřební ceremoniál nevěstkám, ale nakonec k obřadu svolil.

Pohřeb Hamidy Begum tak boří diskriminační tabu uplatňované desítky let. Samotného pohřebního rituálu se zúčastnilo okolo 200 truchlících a okolo 400 dalších se připojilo k modlitbám. Komunitu nevěstek podpořily místní úřady, radní i představitelé regionální policie. Obecní radní Jalil Fakir vyjádřil v souvislosti s pohřbem Hamidy Begum naději, že definitivně skončila smutná praxe a i ženy pracující v sexuálních službách se po smrti dočkají důstojného zacházení.

TIP: Bangladéšská Dháka: Nejhorší místo na světě

Lidskoprávní organizace upozorňují, že jen v Daulatdii pracuje v sexuálních službách okolo 2 000 žen, které každý den obslouží okolo 3 500 sexuchtivých klientů. Velká část místních nevěstek je zde zadržována proti své vůli bez možnosti místo opustit. Daulatdia je proto považováno za jeden z největších nevěstinců na světě.

Prostituce v Bangladéši

Prostituce v Bangladéši je legální, podléhá ale regulaci. Sexuální služby zde mohou poskytovat ženy starší 18 let (homosexualita je v zemi nelegální a je trestána doživotním vězením), musí se ale registrovat na úřadech a musí podepsat čestné prohlášení, že sexuální služby poskytují dobrovolně. Praxe je ovšem o poznání jiná a výjimkou nejsou ani dívky mladší 14 let.


Další články v sekci