Nikdo není neomylný: Vědci napravili chybu starou 3 miliardy let

25.06.2016 - Stanislav Mihulka

Někde se splete i příroda. Molekulární biologové vylepšili enzym, který 3 miliardy let nefungoval, jak by měl


Reklama

Nikdo není neomylný, ani příroda. Retroviry, mezi které patří i neblaze známý virus HIV, dovedou přepsat RNA zpět do DNA pomocí enzymu zvaného reverzní transkriptáza. Jenže tenhle enzym dělá chyby, protože předek všech takových virů neuměl přesně kopírovat genetický materiál.

Vědci se teď rozhodli 3 miliardy let starou chybu přírody napravit. Vytvořili novou variantu enzymu reverzní transkriptáza, která přepisuje RNA do DNA, a ještě navíc si po sobě kontroluje, co vytvořila. Nová varianta enzymu tudíž nedělá prakticky žádné chyby.

TIP: Světlušky inspirovaly vývoj diagnostických testů v medicíně

Molekulární biologové používají reverzní transkriptázu jako užitečný nástroj při výzkumu RNA, v medicíně i jinde. S opravenou reverzní transkriptázou to teď půjde mnohem lépe.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Texas at Austin

  • Zdroj fotografií: Jared Ellefson, University of Texas at Austin



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907