Nová dominanta New Yorku: 327 metrů vysoký mrakodrap je nejvyšším v Brooklynu

24.11.2022 - Martin Reichman

Zatímco Manhattan se ježí mrakodrapy všech velikostí a tvarů, nejvyšší budovou v nedalekém Brooklynu byla až donedávna téměř 100 let stará budova záložní spořitelny

<p>S 327 metry je <strong>Brooklyn Tower</strong> nejvyšší budovou v Brooklynu a druhou nejvyšší newyorskou budovou mimo Manhattan. (foto: Profimedia)</p>

S 327 metry je Brooklyn Tower nejvyšší budovou v Brooklynu a druhou nejvyšší newyorskou budovou mimo Manhattan. (foto: Profimedia)


Reklama

Co do celkového počtu mrakodrapů (tedy budov vysokých 150 a více metrů) patří americkému New Yorku třetí místo na světě hned za Hongkongem a čínským Šen-čenem. Drtivá většina těchto moderních staveb je ale v New Yorku koncentrována na Manhattanu.

Brooklynská supervěž

Poslední dekáda zjevně přeje expanzi těchto staveb i do dalších částí New Yorku – hned 10 nejvyšších budov Brooklynu totiž vzniklo v posledních 10 letech a výjimku tvoří jen 156 metrů vysoká ikonická budova Williamsburghské záložní spořitelny z roku 1929. Ve srovnání s Manhattanem je brooklynská výšková zástavba stále ještě pouhým chudým příbuzným – hranici 200 metrů zde převyšuje jen jediná – City Point Tower III (219 metrů). 

Čerstvou novinkou, která do značné míry mění panorama Brooklynu, je budova označovaná jako Brooklyn Tower327 metrů vysoká budova, která svou výškou překonává kategorii mrakodrapů, je nejen nejvyšší budovou v Brooklynu, ale i druhou nejvyšší newyorskou budovou mimo Manhattan. Nový supermrakodrap je dílem architektonického studia SHoP Architects, z jejichž pera vzešla například originálně řešená hala Barclays Center, kde hrají své domácí zápasy basketbalisté Brooklyn Nets.

TIP: V Japonsku má vyrůst nejvyšší mrakodrap světa: Burdž Chalífu překoná dvojnásobně

Brooklyn Tower je koncipována jako multifunkční – vedle kancelářských a obchodních prostor nabídne i rezidenční plochy – konkrétně 150 osobních bytových jednotek a 400 nájemních bytů, z nichž má být 30 procent vyčleněných pro středně příjmové zákazníky. Kromě rekordní výšky je nový supermrakodrap zajímavý i z jiného ohledu – součástí jeho základny je známá budova Dime Savings Bank of Brooklyn, která vznikla již v roce 1908.

Budova Dime Savings Bank of Brooklyn jako součást nového newyorského supermrakodrapu. (foto: SHoP Architects)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907