Nová láska i syn: Druhý život Kunhuty Haličské

26.02.2016 - Eva Svobodová

Vdova po Přemyslu Otakarovi II. nehodlala strávit zbytek života v ústraní na modlitbách


Reklama

Ovdovění znamenalo pro ženu vždy velkou životní změnu, ať už negativní či pozitivní. Nejinak tomu bylo ve středověku. Jaký byl další osud královny Kunhuty?

Muž na obzoru

Asi pětatřicetiletá Kunhuta se ocitla v nelehké situaci, kdy po náhlé smrti svého chotě na Moravském poli musela mocensky ukočírovat složité poměry v  českém státě, protože její syn Václav II. byl teprve sedmiletý chlapec. Kunhuta si našla nového partnera, jímž byl k pohoršení všech člověk, který stál svým původem pod ní. Záviš z Falkenštejna měl sice moc, ale stále byl jen šlechtic z rodu Vítkovců. Nesl si navíc stigma zrádce krále Přemysla, proti němuž coby svému pánu se měl v kritickém okamžiku postavit.

Opovážlivý vztah

Tím začal pozoruhodný vztah dvou společensky nerovných a navíc nesezdaných lidí, jehož plodem se stal syn Ješek. To, že jejich poměr nakonec vyústil v manželství, bylo středověkou optikou paradoxně vnímáno jako něco ještě skandálnějšího než předešlý život na hromádce. Mimomanželské vztahy byly celkem běžné, a pokud by se královnin poměr se Závišem ututlal, mohlo být všechno poměrně v pořádku. Veřejná proklamace takové opovážlivosti byla ovšem do nebe volající. Není divu, že Závišova rostoucí moc poznala po královnině skonu ostrý pád. Kunhutin legitimní syn a nový český král Václav II. nechal zpupného otčíma, představujícího pro něj mocenskou hrozbu, nakonec popravit. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 12/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907