Nová láska i syn: Druhý život Kunhuty Haličské

Ovdovění znamenalo pro ženu vždy velkou životní změnu, ať už negativní či pozitivní. Nejinak tomu bylo ve středověku. Jaký byl další osud královny Kunhuty?

26.02.2016 - Eva Svobodová



Asi pětatřicetiletá Kunhuta se ocitla v nelehké situaci, kdy po náhlé smrti svého chotě na Moravském poli musela mocensky ukočírovat složité poměry v  českém státě, protože její syn Václav II. byl teprve sedmiletý chlapec.

Kunhuta si našla nového partnera, jímž byl k pohoršení všech člověk, který stál svým původem pod ní. Záviš z Falkenštejna měl sice moc, ale stále byl jen šlechtic z rodu Vítkovců. Nesl si navíc stigma zrádce krále Přemysla, proti němuž coby svému pánu se měl v kritickém okamžiku postavit.

TIP: Těžké dětství Václava II.: Co se dělo po Moravském poli

Tím začal pozoruhodný vztah dvou společensky nerovných a navíc nesezdaných lidí, jehož plodem se stal syn Ješek. To, že jejich poměr nakonec vyústil v manželství, bylo středověkou optikou paradoxně vnímáno jako něco ještě skandálnějšího než předešlý život na hromádce. Mimomanželské vztahy byly celkem běžné, a pokud by se královnin poměr se Závišem ututlal, mohlo být všechno poměrně v pořádku. Veřejná proklamace takové opovážlivosti byla ovšem do nebe volající.

Není divu, že Závišova rostoucí moc poznala po královnině skonu ostrý pád. Kunhutin legitimní syn a nový český král Václav II. nechal zpupného otčíma, představujícího pro něj mocenskou hrozbu, nakonec popravit. 


Další články v sekci