Nová láska i syn: Druhý život Kunhuty Haličské

26.02.2016 - Eva Svobodová

Vdova po Přemyslu Otakarovi II. nehodlala strávit zbytek života v ústraní na modlitbách


Reklama

Ovdovění znamenalo pro ženu vždy velkou životní změnu, ať už negativní či pozitivní. Nejinak tomu bylo ve středověku. Jaký byl další osud královny Kunhuty?

Muž na obzoru

Asi pětatřicetiletá Kunhuta se ocitla v nelehké situaci, kdy po náhlé smrti svého chotě na Moravském poli musela mocensky ukočírovat složité poměry v  českém státě, protože její syn Václav II. byl teprve sedmiletý chlapec. Kunhuta si našla nového partnera, jímž byl k pohoršení všech člověk, který stál svým původem pod ní. Záviš z Falkenštejna měl sice moc, ale stále byl jen šlechtic z rodu Vítkovců. Nesl si navíc stigma zrádce krále Přemysla, proti němuž coby svému pánu se měl v kritickém okamžiku postavit.

Opovážlivý vztah

Tím začal pozoruhodný vztah dvou společensky nerovných a navíc nesezdaných lidí, jehož plodem se stal syn Ješek. To, že jejich poměr nakonec vyústil v manželství, bylo středověkou optikou paradoxně vnímáno jako něco ještě skandálnějšího než předešlý život na hromádce. Mimomanželské vztahy byly celkem běžné, a pokud by se královnin poměr se Závišem ututlal, mohlo být všechno poměrně v pořádku. Veřejná proklamace takové opovážlivosti byla ovšem do nebe volající. Není divu, že Závišova rostoucí moc poznala po královnině skonu ostrý pád. Kunhutin legitimní syn a nový český král Václav II. nechal zpupného otčíma, představujícího pro něj mocenskou hrozbu, nakonec popravit. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 12/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907