Nová ponorka Triton nabídne 24 cestujícím výlet až 100 metrů pod hladinu

11.05.2020 - Zuzana Rychlá


Reklama

Cestovatelské výpravy pod mořskou hladinu mají velký potenciál a odborníci se shodují, že podmořský turismus čeká v budoucnosti mimořádný rozmach. Není proto divu, že firmy se již dnes předhánějí v konceptech výletních ponorek, nabízejících větší či menší porci luxusu. 

Mezi nejdravější výrobce v tomto oboru patří Triton Submarines, za kterou stojí soukromá cestovní společnost EYOS Expeditions z Velké Británie a potápěčská firma Caladan Oceanic ze Spojených států. Jejich novinkou je futuristická ponorka Triton DeepView určená pro až 24 pasažérů, kteří se mohou vypravit až do stometrové hloubky.

TIP: Tisíce kilometrů pod hladinou: Až 95 % oceánů zůstává zatím neprozkoumaných

Plně klimatizovaná, 15 metrů dlouhá ponorka Triton DeepView nabídne velkorysý prostor s obřími panoramatickými okny slibujícími nerušený výhled na podvodní svět. Podle Bruce Jonese, spoluzakladatele a generálního ředitele společnosti Triton Submarines, představuje Triton DeepView „kvantový skok vpřed v ponorkové technologii“ a cestujícím nabídne plně pohlcující zážitek. Kromě 24místné verze firma plánuje menší – 12místnou a obří 66místnou variantu.

O pohon stroje se stará dvojice hlavních plně elektrických motorů o výkonu 20 kW a čtveřice pomocných motorů (12 kW). Vzhledem k tomu, že ponorka potřebuje zátěž, je osazena olověnou baterií s kapacitou 240 kWh. Ta se postará o dostatek energie na 14 hodin podvodní turistiky při maximální rychlosti 3 uzly za hodinu (zhruba 5,5 km/h).

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Triton Submarines

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907