Nová ponorka Triton nabídne 24 cestujícím výlet až 100 metrů pod hladinu

11.05.2020 - Zuzana Rychlá


Reklama

Cestovatelské výpravy pod mořskou hladinu mají velký potenciál a odborníci se shodují, že podmořský turismus čeká v budoucnosti mimořádný rozmach. Není proto divu, že firmy se již dnes předhánějí v konceptech výletních ponorek, nabízejících větší či menší porci luxusu. 

Mezi nejdravější výrobce v tomto oboru patří Triton Submarines, za kterou stojí soukromá cestovní společnost EYOS Expeditions z Velké Británie a potápěčská firma Caladan Oceanic ze Spojených států. Jejich novinkou je futuristická ponorka Triton DeepView určená pro až 24 pasažérů, kteří se mohou vypravit až do stometrové hloubky.

TIP: Tisíce kilometrů pod hladinou: Až 95 % oceánů zůstává zatím neprozkoumaných

Plně klimatizovaná, 15 metrů dlouhá ponorka Triton DeepView nabídne velkorysý prostor s obřími panoramatickými okny slibujícími nerušený výhled na podvodní svět. Podle Bruce Jonese, spoluzakladatele a generálního ředitele společnosti Triton Submarines, představuje Triton DeepView „kvantový skok vpřed v ponorkové technologii“ a cestujícím nabídne plně pohlcující zážitek. Kromě 24místné verze firma plánuje menší – 12místnou a obří 66místnou variantu.

O pohon stroje se stará dvojice hlavních plně elektrických motorů o výkonu 20 kW a čtveřice pomocných motorů (12 kW). Vzhledem k tomu, že ponorka potřebuje zátěž, je osazena olověnou baterií s kapacitou 240 kWh. Ta se postará o dostatek energie na 14 hodin podvodní turistiky při maximální rychlosti 3 uzly za hodinu (zhruba 5,5 km/h).

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Triton Submarines

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907