Novinka moskevské přehlídky: Samohybná houfnice Koalicija-SV

03.07.2017 - Lukáš Visingr


Reklama

Pro ruské dělostřelectvo konstruktéři vyvinuli nový zbraňový systém 2S35 Koalicija-SV, který má nahradit současné samohybné houfnice 2S19 Msta-S ráže 152 mm. Nová zbraň s nominálně shodnou ráží i na první pohled vypadá celkem podobně, jenže zdání klame. Systém Koalicija-SV představuje v několika ohledech revoluční prostředek.

Jeho mohutná věž postrádá lidskou obsluhu, protože tříčlenná osádka sedí opět v čele korby; v současné podobě komplet 2S35 používá modifikovaný podvozek tanku T-90, ale pro sériové exempláře se počítá s využitím nové platformy Armata.

Přesun osádky do korby dovolil mimo jiné zcela nový samočinný nabíjecí systém využívající modulární prachové náplně (takzvané kartuše) pro dosažení různých úsťových rychlostí a nabízí palbu rychlostí asi 16 ran/min.

Demonstrátor kompletu Koalicija-SV měl dokonce dvě hlavně, ale toto řešení návrháři nakonec opustili jako příliš složité. Famózně působí plánovaný maximální dostřel, protože s využitím nové munice s přídavným raketovým pohonem a s naváděním přes družicovou soustavu GLONASS má houfnice Koalicija-SV pálit až na 70 km.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Zbraně číslo 21

  • Zdroj fotografií: Vitay Kuzmin via Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907