Nový a jednoduchý krevní test odhalí poranění mozku za pár minut

21.09.2020 - Stanislav Mihulka

Krevní test s proteinem, který je signálem poškození mozku, by mohl ušetřit značné finanční náklady na výpočetní tomografii

<p>Nahradí krevní testy snímkování hlavy na CT?</p>

Nahradí krevní testy snímkování hlavy na CT?


Reklama

Když mají lékaři při úrazu hlavy sebemenší podezření na poškození mozku, tak pacienta hned pošlou na výpočetní tomografii. CT snímky prozradí, jak na tom dotyčný člověk vlastně je. V poslední době ale vyšlo najevo, že velmi spolehlivou a rychlou informaci o stavu mozku může poskytnout i test proteinu GFAP.

Nedávno byl pro klinické využití schválený podobný krevní test, který přináší výsledky v řádu hodin. David Okonkwo z americké University of Pittsburgh s početným týmem spolupracovníků ale vyvinul nový test, který je možné uskutečnit přímo na místě vyšetření, aniž by bylo nutné využít specializovanou laboratoř. Výsledek je pro lékaře k dispozici za 15 minut.

TIP: Rychlost rozhoduje: Nový levný test určí krevní skupinu za pouhých 30 sekund

Protein GFAP (Glial fibrillary acidic protein) hraje důležitou roli při vývoji centrální nervové soustavy a objevuje se i v řadě dalších typů buněk. Pro účely tohoto testu je podstatné, že ho nervové buňky začnou produkovat ve zvýšené míře velmi brzy po poranění nervové soustavy, včetně očí i samotného mozku.

Podílí se na tvorbě gliových jizev, které jsou významné pro zacelení poškozené nervové soustavy, ale zároveň znemožňují srůstání a důkladnou regeneraci nervové tkáně. Použití tohoto krevního testu by mohlo ušetřit velké množství zbytečných vyšetření na výpočetní tomografii. To představuje úsporu značných finančních prostředků.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907