Objev v hloubi Mléčné dráhy: Vědci objevili první magnetarovou mlhovinu

21.07.2016 - Stanislav Mihulka

Magnetar Swift J1834.9-0846 provozuje vlastní magnetarovou mlhovinu


Reklama

Kolem mladých pulsarů, rotujících neutronových hvězd, které jsou pozůstatkem zhroucených hvězd po explozi supernovy, bývají k vidění pulsarové mlhoviny. Jsou to mlhoviny z hvězdného materiálu, které nabuzuje intenzivní proud nabitých částic z pulzaru.

Astronomové teď poprvé objevili takovou mlhovinu u magnetaru, extrémní varianty pulsaru. Typický pulsar má magnetické pole 100 miliardkrát až 10 bilionkrát silnější než Země. A magnetar ho má ještě tisíckrát silnější.

TIP: Největší exploze ve vesmíru jsou poháněny magnetary

Magnetar Swift J1834.9-0846, u něhož byla mlhovina objevena, se nachází v souhvězdí Štítu, ve vzdálenosti cca 13 tisíc světelných let, směrem k centru Mléčné dráhy. Vědci ho znali už dřív, doposud ale nevěděli, že ho obklopuje mlhovina o průměru několika světelných let, která odpovídá pulsarové mlhovině.

Pokud magnetarová mlhovina funguje stejným způsobem, jako pulsarové mlhoviny, tak její záři udržuje asi 10 procent rotační energie magnetaru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA's Goddard Space Flight Center, Astrophysical Journal

  • Zdroj fotografií: ESA/XMM-Newton

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907