Objev v pustině: Astronomové nalezli mladou hvězdu uprostřed ničeho

Nově objevená hvězda CX330 je mladší než 1 milion let a dramaticky mění svítivost. Vědci ji objevili uprostřed dokonalé vesmírné pustiny

02.08.2016 - Stanislav MihulkaVědci zjistili, že objekt CX330, který byl objeven jako zajímavý zdroj rentgenového záření, je vlastně velmi aktivní čerstvá hvězda. Jejich objev přitom postavil na hlavu nejednu naši představu o tom, jak vznikají hvězdy.

Pozoruhodné je především to, že se CX330 nalézá více než 1 000 světelných let od nejbližších hvězd. Tato mladá hvězda je tak utopená v pustině Mléčné dráhy. Astronomové rozhodně nečekali, že by podobná hvězda mohla být na takovém místě.

TIP: Vědci objevili nejosamělejší galaxii ve vesmíru

CX330 svým chováním připomíná hvězdy třídy FU Orionis. To jsou mladé hvězdy, které přímo před našima očima procházejí extrémními změnami – jak svítivosti, tak i spektrálního typu. Tyto dramatické změny přitom zřejmě vyvolává materiál z protoplanetárního disku, který ve velkém množství padá na hvězdu. CX330 se během pár let několiksetkrát zjasnila.

Extrémní mladá hvězda

Pokud doopravdy jde o hvězdu typu FU Orionis, tak je výjimečná i mezi těmito extrémními hvězdami. Zdá se, že CX330 je hmotnější a více horká, než ostatní hvězdy této kategorie. A také rychleji spaluje materiál svého protoplanetárního disku.

TIP: Objev u mladé hvězdy: V protoplanetárním disku detekovali metanol

Hvězda CX330 je velice mladá. Objevila se nejspíš před méně než 1 milionem let. Všechno nasvědčuje tomu, že skutečně pochází z této oblasti vesmíru, a že nevznikla v nějaké známé hvězdné porodnici Mléčné dráhy. Vědci předpokládají, že CX330 vznikla v izolovaném vesmírném mračnu, které bylo tak malé, že se v něm mohla vytvořit pouze jediná hvězda.

  • Zdroj textu

    IFL Science, NASA

  • Zdroj fotografií

    NASA / JPL-Caltech


Další články v sekci