Objev v pustině: Astronomové nalezli mladou hvězdu uprostřed ničeho

02.08.2016 - Stanislav Mihulka

Nově objevená hvězda CX330 je mladší než 1 milion let a dramaticky mění svítivost. Vědci ji objevili uprostřed dokonalé vesmírné pustiny


Reklama

Vědci zjistili, že objekt CX330, který byl objeven jako zajímavý zdroj rentgenového záření, je vlastně velmi aktivní čerstvá hvězda. Jejich objev přitom postavil na hlavu nejednu naši představu o tom, jak vznikají hvězdy.

Pozoruhodné je především to, že se CX330 nalézá více než 1 000 světelných let od nejbližších hvězd. Tato mladá hvězda je tak utopená v pustině Mléčné dráhy. Astronomové rozhodně nečekali, že by podobná hvězda mohla být na takovém místě.

TIP: Vědci objevili nejosamělejší galaxii ve vesmíru

CX330 svým chováním připomíná hvězdy třídy FU Orionis. To jsou mladé hvězdy, které přímo před našima očima procházejí extrémními změnami – jak svítivosti, tak i spektrálního typu. Tyto dramatické změny přitom zřejmě vyvolává materiál z protoplanetárního disku, který ve velkém množství padá na hvězdu. CX330 se během pár let několiksetkrát zjasnila.

Extrémní mladá hvězda

Pokud doopravdy jde o hvězdu typu FU Orionis, tak je výjimečná i mezi těmito extrémními hvězdami. Zdá se, že CX330 je hmotnější a více horká, než ostatní hvězdy této kategorie. A také rychleji spaluje materiál svého protoplanetárního disku.

TIP: Objev u mladé hvězdy: V protoplanetárním disku detekovali metanol

Hvězda CX330 je velice mladá. Objevila se nejspíš před méně než 1 milionem let. Všechno nasvědčuje tomu, že skutečně pochází z této oblasti vesmíru, a že nevznikla v nějaké známé hvězdné porodnici Mléčné dráhy. Vědci předpokládají, že CX330 vznikla v izolovaném vesmírném mračnu, které bylo tak malé, že se v něm mohla vytvořit pouze jediná hvězda.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přes porážku u Bzury dokázala část polské armády ustoupit za Vislu a směřovala na jihovýchod země. Do průběhu bojů ale osudově zasáhla sovětská invaze do Polska ze 17. září 1939.

Zajímavosti

Oblíbené i obávané buráky

Věda

Rentgenový záblesk supermasivní černé díry galaxie GSN 069

Vesmír

 Torpédovka 79T táhne vrak vzducholodě do přístavu v zálivu Veruda

 

Válka

Téměř neviditelný podzemní požár rašeliny ve Středním Kalimantanu, Borneo

Věda

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907