Obrněnec na přelomu ocelových generací: Ruský tank T-90 (3)

03.10.2019 - Miroslav Mašek

Ačkoliv se ruský T-90 na první pohled může jevit jako zcela nová konstrukce, ve skutečnosti vychází ze známého typu T-72. Jeho první verze se nemohly v přímém boji postavit západním protějškům, avšak další vývoj učinil z „devadesátky“ obávaného protivníka

<p>Proti vrtulníkům a nízko letícím letounům má tank chránit kulomet Kord/NSTV kalibru 12,7 mm</p>

Proti vrtulníkům a nízko letícím letounům má tank chránit kulomet Kord/NSTV kalibru 12,7 mm


Reklama

Potíže s dodávkami Armaty a zastavení nákupů T-90 způsobily, že jádro ruských tankových vojsk dodnes tvoří T-72 – byť v zásadně vylepšeném provedení B3. Tato situace vedla moskevské ministerstvo obrany roku 2015 nejen k rozhodnutí modernizovat celou flotilu T-90 a T-90A, ale i k dalším akvizicím.

Do výzbroje se dostane nejnovější provedení T-90M, které uralvagonzavodští inženýři vytvořili v rámci programu Poryv-3. Vycházeli přitom z exportního T-90MS, který v počtu 464 kusů nakoupí ozbrojené síly Indie, a brzo se uplatní i v dalších ozbrojených silách. Vláda v Novém Dillí tak reaguje na rostoucí hrozbu války s Pákistánem a potíže provázející rozvoj domácího tanku Arjun. 

Zásadní modernizace

Srdce T-90M i T-90MS tvoří dvanáctiválcový diesel V-92S2F o 842 kW, nechybí pomocná pohonná jednotka napájející elektronické systémy i bez zapnutého motoru. Bojová hmotnost „emka“ činí asi 48 t. Hlavní výzbroj představuje modernizovaný kanon 2A46M-5 ráže 125 mm vybavený novým elektronickým systémem řízení palby a účinnější stabilizací, jež přinesla v porovnání s T-72 zvýšení přesnosti až o 15–20 %, zatímco rozptyl při střelbě za jízdy se snížil 1,7krát.

Hlavní zásobník na 22 nábojů v Uralvagonzavodu upravili oproti starším verzím tak, aby pojal podkaliberní munici větší délky – a tím i vyšší průbojnosti. Další granáty může T-90M vézt v izolovaných pancéřovaných schránkách, které zřejmě nahradily pravou přední nádrž. Na přání zákazníka bude možné 2A46M-5 nahradit dělem 2A82-1M z tanku Armata. Kromě koaxiálního kulometu PKTM ráže 7,62 mm nese T-90M též 12,7 mm automat NSVT či Kord-T v upravené zbraňové stanici velitele.

Svařovanou věž inovovaného tvaru kryje vrstvený pancíř kombinující ocel, hliník a plast. Její odolnosti opět napomáhají bloky dynamické ochrany Relikt, které chrání stroj před kumulativní municí a snižují účinek podkaliberních střel až o polovinu. Některé zdroje hovoří o možnosti instalace aktivní ochrany – kupříkladu nové generace systému Arena či Afghanit – ovšem konkrétní údaje chybějí. Dodejme, že u areny radiolokátor pátrá po podezřelých objektech, a jakmile detekuje přilétající protitankovou střelu, z bloku na věži proti ní odstartuje antiraketa. 

Bojový tank T-90 
 • HMOTNOST: 46 t
 • DÉLKA: 9,6 m
 • ŠÍŘKA: 3,8 m
 • VÝŠKA: 2,2 m
 • MOTOR: V-84MS (618 kW)
 • RYCHLOST: 60 km/h
 • DOJEZD: 550 km
 • OSÁDKA: 3 muži
 • VÝZBROJ: 125mm kanon 2A46M, 7,62mm kulomet PKT/PKTM, 12,7mm kulomet Kord/NSTV

Zajímavá alternativa 

Originální konstrukční prvek představují mříže chránící přechod mezi korbou a věží, které mají vyzkratovat zapalovač hlavice reaktivních granátů a zabránit vytvoření kumulativního paprsku. Velitel má k dispozici panoramatický pozorovací přístroj PK PAN Sokolinyj glaz (Sokolí oko) od běloruské firmy Peleng, který kombinuje denní/termovizní kameru a dálkoměr s dosahem 7,5 km.

Také střelec obdržel modernější systém PNM Sosna-U spojující zaměřovač, denní/termovizní kameru a laserový dálkoměr sloužící i k ozařování cílů pro navádění řízených raket vypouštěných z kanonu. Design T-90M se potýká s jistými kompromisy typickými pro původní T-72 – především nedostatkem vnitřního prostoru. I tak v něm ruská armáda po letech získá obrněnec, který se bude moci jako rovný s rovným utkat s posledními modifikacemi abramsu či Leopardu 2. První nově postavené kusy má Uralvagonzavod dodat roku 2020, do dalších pěti let by se modernizace na tentýž standard měly dočkat i všechny ostatní ruské „devadesátky“.

Tčka v akci

Do reálného boje se T-90 zatím dostal sporadicky. Zatímco v prvním čečenském konfliktu si T-90 pravděpodobně nezabojovaly, na počátku druhé čečenské války roku 1999 se generálové údajně rozhodli vyzkoušet rané provedení exportní verze T-90S. Podle moskevských zdrojů jeden stroj v Čečně inkasoval sedm zásahů reaktivními protitankovými granáty, přesto zůstal bojeschopný. Roku 2015 vyslala Moskva několik T-90A do Sýrie k obraně letiště Hmímím, odkud vzlétaly ruské bombardéry.

Začátkem následujícího roku se obrněnce zapojily i do útoků syrských vládních jednotek a jeden z nich v Aleppu přestál přímý zásah řízenou střelou TOW-2A. Na podzim 2017 jiný T-90 naopak podlehl palbě ozbrojenců Islámského státu. Přestože základ konstrukce ze 70. let v lecčems ztěžuje osádkám práci, na druhou stranu přispívá k dobré pohyblivosti a nízké siluetě. Právě tyto parametry se uvádějí jako hlavní devíza T-90 a spolu s nižšími provozními náklady v porovnání s mnohdy o více než 15 t těžšími konkurenty činí z ruského tanku zajímavou alternativu pro méně movité armády.

 • Zdroj textu:

  Zbraně

 • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

To, že člověk využívá pouze 10 % kapacity svého mozku, je dávno vyvráceným mýtem. Smysly jsou však stále trochu záhadou…

Zajímavosti
Revue

Sametová revoluce

Historie

Přistávací modul mise Apollo 12

Vesmír

V okolí Arnhemu odpočívali vojáci II. tankového sboru SS, kteří postupně britské výsadkáře odrazili

 

Válka

Ptačí mumie byly nabízeny jako obětiny pro boha Thovta.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907