Odpad, vznikající při výrobě piva, může sloužit jako excelentní biopesticid

02.06.2021 - Stanislav Mihulka

Organický odpad ve směsi s klasickým hnojem v půdě masivně podporuje růst „užitečných“ mikrobů, kteří si to vyřídí se škůdci, aniž by bylo nutné používat problematické chemikálie

<p>Pokusný salát, na němž je testován „pivní pesticid“</p>

Pokusný salát, na němž je testován „pivní pesticid“


Reklama

V zemědělství se stále používá mnoho chemikálií, které představují riziko jak pro lidské zdraví, tak i pro životní prostředí. Jsou ale i jiné možnosti. Španělští odborníci vymysleli postup, kterým lze vytvořit biopesticid proti škůdcům plodin v půdě a zároveň důmyslně využívá organický odpad z výroby piva a ze zemědělství.

Maite Gandariasbeitia a její kolegové zkoumali možnosti použití bagasy, čili zbytků obilí z výroby piva anebo šrotu z řepkových semen, v kombinaci s čerstvým kravským hnojem, jako biopesticidu pro potlačení škůdců v půdě. Tento pozoruhodný organický pesticid funguje tak, že vysokým obsahem dusíku podporuje aktivitu užitečných mikrobů v půdě, čímž dochází k rozkladu organické hmoty a likvidací škodlivých organismů. Experimenty španělského týmu přinášejí slibné výsledky. 

TIP: HomeBiogas: Domácí minitovárna vyrábí z odpadu bioplyn i hnojivo na zahradu

„Pivní“, případně „řepkový“ pesticid je účinný proti háďátkům a dalším podobným škůdcům. Napadení pěstovaných plodin těmito škůdci nemusí být na první pohled nápadné. Často ale způsobuje závažné škody na kořenovém systému plodin i na jejich vnitřních pletivech. Postižené rostliny nemohou potřebným způsobem využívat živiny. Slábnou, rostou pomaleji a co je hlavní, výsledná úroda může být mnohem nižší. 

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907