Odvážná teorie: Má náš vesmír tvar gigantického donutu?

02.08.2021 - Stanislav Mihulka

Pozorování záření raného vesmíru naznačuje, že by náš vesmír mohl být uzavřen do důvěrně známého tvaru donutu


Reklama

Žijeme ve vesmíru, o němž víme, že je ohromně veliký. Jak je to ale v podobných případech obvyklé, zevnitř se obtížně určuje, jaký má tvar. Problém je i v tom, že nepozorujeme vesmír celý a zřejmě to ani nikdy nedokážeme, protože vesmír se neustále rozpíná. Tvar vesmíru je přitom důležitý, protože zásadně ovlivňuje jeho vlastnosti.

Astrofyzik Thomas Buchert z francouzské Lyonské univerzity a jeho spolupracovníci zkoumali záření z raného vesmíru a dospěli k pozoruhodnému závěru. Podle nich je náš vesmír složený do podoby gigantického trojrozměrného donutu. Jestliže mají pravdu, tak by v takovém případě byl vesmír konečný.

Vesmír jako zákusek

Vlastně by ani nebyl extrémně nepředstavitelně veliký. Jeho velikost by v takovém případě jen asi třikrát až čtyřikrát přesahovala velikost pozorovatelného vesmíru, jehož poloměr odhadujeme asi na 46 miliard světelných let. To odpovídá vzdálenosti, v jaké se teď od nás nacházejí částice, zodpovědné za vyzáření reliktního záření, nejstaršího elektromagnetického záření, jaké dnes můžeme pozorovat.

TIP: Kolik váží vesmír: Bude nutné přehodnotit standardní kosmologický model?

Pokud jde o geometrii vesmíru, řada různých pozorování, obzvláště pozorování reliktního záření, které vzniklo, když bylo vesmíru asi 380 tisíc let, přesvědčivě ukazuje, že vesmír je plochý, čili že pomyslné rovnoběžky, které by probíhaly celým vesmírem, zůstávají neustále rovnoběžné. Co ale není jisté, je topologie vesmíru. Podle Buchertova týmu by touto topologií mohl být právě zmíněný tvar donutu, do něhož je složený náš plochý vesmír.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907