Reklama


Odvrácená strana sdílení kol: Desetitisíce vraků na čínských cyklohřbitovech

04.01.2018 - Martin Reichman


Reklama

Kolo je v Číně nejoblíbenějším dopravním prostředkem. Problémy ale v poslední době způsobují především služby spojené s jejich sdílením. Množství bicyklů ale i elektrokol v ulicích mnoha čínských velkoměst roste doslova raketovým tempem.

Jízda čínského cyklodraka

Spolu s rostoucím počtem kol, roste i počet těch nepojízdných a poškozených. Velká část z nich pak končí v místě, kde právě dosloužily. Provozovatelé je pak ve spolupráci s policií a úřady svážejí na improvizované cyklohřbitovy, kde se jim dostává nezbytné údržby. Poptávka ale v tomto směru zcela překračuje kapacity servisních služeb.

Dokládají to snímky z cyklohřbitovů společnosti OFO ve východním Pekingu, Siang-jangu a dalších čínských měst. OFO patří mezi největší hráče na čínském trhu, své služby ale nabízí i ve Spojených státech, Británii, Singapuru, Rakousku, Austrálii, v Japonsku a dalších zemích světa. Od loňského roku firma působí také v Praze.

Opravám nepojízdných a poškozených strojů se na jednom z pekingských shromaždišť věnuje jen zhruba desítka lidí. Mezi nejčastější poškození patří píchlé duše, přetržené řetězy, následky havárií a také poškozené QR kódy, které slouží k odemykání kol a k úhradám pronájmu. Za pracovní den zvládne jeden opravář zprovoznit přibližně 25 až 28 kol. Pohled na nekonečné řady jízdních kol je tak na konci pracovní doby doslova skličující.

TIP: Projekt sdílených deštníků vydržel jen 3 měsíce: Téměř nikdo je nevracel

Podle odhadů, které zveřejnil v březnu 2017 deník China Daily, se v roce 2020 bude sdílená ekonomika podílet 10 % na celkovém HDP země. V roce 2025, který Čína spojuje s ambiciózním plánem modernizace průmyslu „Made In China 2025", tj. obdobou evropského „Průmysl 4.0“, má sdílená ekonomika představovat dokonce celou jednu pětinu domácího HDP. Meziročně má celý sektor růst až o 40 %.

  • Zdroj textu: AllChinaTech, Medium, Global Times, en.people.cn
  • Zdroj fotografií: Profimedia, AllChinaTech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vypuštění americké testovací rakety Bumper 2 z Cape Canaveral v roce 1950 byl velký úspěch. Raketa vznikla spojením ukořistěné německé technologie a amerických vylepšení.

Zajímavosti

V Indii se ztratí až půl milionu dětí ročně

Věda

Součástí Hannibalovy armády byli i jezdci na slonech

Historie

Sovice sněžní možná vypadá spokojeně, ale její osud není úplně růžový

Věda

Zdroje gama záření na snímku oblohy s teleskopem HESS a Mléčnou dráhou.

Vesmír

Stávky polských dělníků nakonec potlačily domácí vojenské a bezpečnostní síly. Na snímku polské tanky T-55A

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907