Osminohý vetřelec: Ženě našli v uchu prudce jedovatého pavouka

Žena z Missouri si stěžovala na „vodu v uchu“ a pocit „nepříjemného šumění“. Lékařské vyšetření ukázalo, že se jí v uchu zabydlel prudce jedovatý pavouk

26.08.2019 - Martin ReichmanO obrovském štěstí může hovořit Susie Torresová z amerického Kansas City. Lékaři jí v uchu objevili koutníka jedovatého – 6 až 20 milimetrů velkého pavouka. Jak již název osminohého členovce napovídá, nešlo o nikterak příjemnou zkušenost – koutníci svým jedem způsobují dermonekrózu, tedy doslova smrt kůže. Susie ale naštěstí vyvázla bez zranění. Lékařům se podařilo nebezpečného vetřelce z ucha vyjmout, aniž by svou „hostitelku“ kousl.

TIP: Bolestivý jackpot: Mladého Australana kousl pavouk do penisu. Již podruhé!

Koutníci nepatří mezi agresivní pavouky. Vyskytují v Severní a Jižní Americe, Africe, Austrálii a v některých částech Evropy. S oblibou se ale ukrývají v odloženém šatstvu. Jsou také jediní na světě, jejichž jed způsobuje zmíněné odumírání kůže. Vědci to spojují s vzácným enzymem v jedu nazývaným sfingomyelináza D, který poškozuje a zabíjí tkáň kůže. V malém procentu případů, kdy není protijed podán dostatečně rychle, mohou lidé zemřít na selhání orgánů, časté jsou ale i amputace postižených končetin.

 

Další články v sekci