Osminohý vetřelec: Ženě našli v uchu prudce jedovatého pavouka

26.08.2019 - Martin Reichman

Žena z Missouri si stěžovala na „vodu v uchu“ a pocit „nepříjemného šumění“. Lékařské vyšetření ukázalo, že se jí v uchu zabydlel prudce jedovatý pavouk

<p>Koutník jedovatý <em>(Loxosceles reclusa)</em> se rád zdržuje v domácnostech. Ačkoli není agresivní, může mít jeho kousnutí vážné následky.</p>

Koutník jedovatý (Loxosceles reclusa) se rád zdržuje v domácnostech. Ačkoli není agresivní, může mít jeho kousnutí vážné následky.


Reklama

O obrovském štěstí může hovořit Susie Torresová z amerického Kansas City. Lékaři jí v uchu objevili koutníka jedovatého – 6 až 20 milimetrů velkého pavouka. Jak již název osminohého členovce napovídá, nešlo o nikterak příjemnou zkušenost – koutníci svým jedem způsobují dermonekrózu, tedy doslova smrt kůže. Susie ale naštěstí vyvázla bez zranění. Lékařům se podařilo nebezpečného vetřelce z ucha vyjmout, aniž by svou „hostitelku“ kousl.

TIP: Bolestivý jackpot: Mladého Australana kousl pavouk do penisu. Již podruhé!

Koutníci nepatří mezi agresivní pavouky. Vyskytují v Severní a Jižní Americe, Africe, Austrálii a v některých částech Evropy. S oblibou se ale ukrývají v odloženém šatstvu. Jsou také jediní na světě, jejichž jed způsobuje zmíněné odumírání kůže. Vědci to spojují s vzácným enzymem v jedu nazývaným sfingomyelináza D, který poškozuje a zabíjí tkáň kůže. V malém procentu případů, kdy není protijed podán dostatečně rychle, mohou lidé zemřít na selhání orgánů, časté jsou ale i amputace postižených končetin.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pod hladinou mangrovy vytvářejí zcela jedinečný ekosystém, který je domovem až pro 75 procent komerčně lovených ryb.

Zajímavosti

Z oxidu uhličitého by se mohla stát významná surovina pro výrobu potravinářských proteinů

Věda

Marek Fichtner, jeden z porotců soutěže Masterchef, vyzkoušel Lauben Sous Vide Stick přímo ve své praxi a stal se ambasadorem značky. Jeho závěry si můžete prohlédnout na stránkách společnosti Lauben. 

Reklama

Millerová se vítězně koupe v diktátorově vaně, na předložce přitom stojí její boty zašpiněné blátem z Dachau. 

Válka

Test systému AEPS v laboratořích JPL v Pasadeně

Vesmír

Do vězení se dostaly stovky komunistických funkcionářů

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907