Osminohý vetřelec: Ženě našli v uchu prudce jedovatého pavouka

26.08.2019 - Martin Reichman

Žena z Missouri si stěžovala na „vodu v uchu“ a pocit „nepříjemného šumění“. Lékařské vyšetření ukázalo, že se jí v uchu zabydlel prudce jedovatý pavouk

<p>Koutník jedovatý <em>(Loxosceles reclusa)</em> se rád zdržuje v domácnostech. Ačkoli není agresivní, může mít jeho kousnutí vážné následky.</p>

Koutník jedovatý (Loxosceles reclusa) se rád zdržuje v domácnostech. Ačkoli není agresivní, může mít jeho kousnutí vážné následky.


Reklama

O obrovském štěstí může hovořit Susie Torresová z amerického Kansas City. Lékaři jí v uchu objevili koutníka jedovatého – 6 až 20 milimetrů velkého pavouka. Jak již název osminohého členovce napovídá, nešlo o nikterak příjemnou zkušenost – koutníci svým jedem způsobují dermonekrózu, tedy doslova smrt kůže. Susie ale naštěstí vyvázla bez zranění. Lékařům se podařilo nebezpečného vetřelce z ucha vyjmout, aniž by svou „hostitelku“ kousl.

TIP: Bolestivý jackpot: Mladého Australana kousl pavouk do penisu. Již podruhé!

Koutníci nepatří mezi agresivní pavouky. Vyskytují v Severní a Jižní Americe, Africe, Austrálii a v některých částech Evropy. S oblibou se ale ukrývají v odloženém šatstvu. Jsou také jediní na světě, jejichž jed způsobuje zmíněné odumírání kůže. Vědci to spojují s vzácným enzymem v jedu nazývaným sfingomyelináza D, který poškozuje a zabíjí tkáň kůže. V malém procentu případů, kdy není protijed podán dostatečně rychle, mohou lidé zemřít na selhání orgánů, časté jsou ale i amputace postižených končetin.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Obnova historických budov vyžaduje znalost tradičních technik, jako je práce se dřevem či tvorba jemných omítek.

Zajímavosti

Letecká doprava v Chicagu

Věda

Dnes silnice číslo 66 slouží hlavně turistům a nostalgikům.

Historie

Výskoky nad hladinu (tzv. breaching) keporkaci daleko více prováděli, když od sebe byly velrybí skupiny dál...

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907