Ostře sledovaný vrtulník Ingenuity Mars Helicopter se hlásí z rudé planety

26.02.2021 - Stanislav Mihulka

Unikátní vrtulníkový dron Ingenuity je v pořádku. Vzlétnout by měl během příštích dvou měsíců…

<p>Ilustrace autonomního vrtulníku Ingenuity Mars Helicopter.</p>

Ilustrace autonomního vrtulníku Ingenuity Mars Helicopter.


Reklama

Ve čtvrtek 18. února přistál rover Perseverance v kráteru Jezero na povrchu Marsu. Od té chvíle probíhají kontroly jednotlivých systémů a zařízení mise. Jedním z nich je i pozoruhodný marťanský autonomní vrtulník Ingenuity Mars Helicopter, který přistál na Marsu připevněný na „břiše“ roveru.

Operátoři mise v kalifornských laboratořích Jet Propulsion Laboratory nedávno přijali první data od Ingenuity. Vysílání putovalo přes sondu Mars Reconnaissance Orbiter, která je na oběžné dráze Marsu. Ze zprávy vyplývá, že jak Ingenuity, tak i její „základna“ na roveru Perseverance, která zajišťuje komunikaci mezi vrtulníkem a Zemí, jsou v pořádku a fungují dle předpokladů.

Mise Ingenuity

Ingenuity teď stráví na roveru Perseverance asi 30 až 60 dní. Vrtulník o váze 1,8 kg bude během této doby doplňovat energii ze zdroje roveru. Pak vzlétne a stane se prvním lidmi vyrobeným strojem, který kdy létal na jiné planetě. Po odpojení od roveru bude Ingenuity doplňovat energii pro svých šest lithium-iontových baterií pouze vlastními solárními panely, které jsou zabudované do rotorů.

TIP: Touchdown! Rover Perseverance úspěšně přistál na Marsu

Vrtulník bude muset přežít drtivý mráz marťanských nocí, kdy teplota klesá až k mínus 90 °C. Přežije-li, tak bude moci na Marsu vzlétnout. Když Ingenuity úspěšně odstartuje a poletí, tak tím splní cca 90 procent cílů projektu. Pokud vrtulník zvládne první let a zůstane provozuschopný, tak uskuteční až čtyři další lety. Jsou to skromné začátky, ale v dalších misích na ně naváží pokročilé drony, které budou intenzivně zkoumat cizí světy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907