Ostře sledovaný vrtulník Ingenuity Mars Helicopter se hlásí z rudé planety

26.02.2021 - Stanislav Mihulka

Unikátní vrtulníkový dron Ingenuity je v pořádku. Vzlétnout by měl během příštích dvou měsíců…

<p>Ilustrace autonomního vrtulníku Ingenuity Mars Helicopter.</p>

Ilustrace autonomního vrtulníku Ingenuity Mars Helicopter.


Reklama

Ve čtvrtek 18. února přistál rover Perseverance v kráteru Jezero na povrchu Marsu. Od té chvíle probíhají kontroly jednotlivých systémů a zařízení mise. Jedním z nich je i pozoruhodný marťanský autonomní vrtulník Ingenuity Mars Helicopter, který přistál na Marsu připevněný na „břiše“ roveru.

Operátoři mise v kalifornských laboratořích Jet Propulsion Laboratory nedávno přijali první data od Ingenuity. Vysílání putovalo přes sondu Mars Reconnaissance Orbiter, která je na oběžné dráze Marsu. Ze zprávy vyplývá, že jak Ingenuity, tak i její „základna“ na roveru Perseverance, která zajišťuje komunikaci mezi vrtulníkem a Zemí, jsou v pořádku a fungují dle předpokladů.

Mise Ingenuity

Ingenuity teď stráví na roveru Perseverance asi 30 až 60 dní. Vrtulník o váze 1,8 kg bude během této doby doplňovat energii ze zdroje roveru. Pak vzlétne a stane se prvním lidmi vyrobeným strojem, který kdy létal na jiné planetě. Po odpojení od roveru bude Ingenuity doplňovat energii pro svých šest lithium-iontových baterií pouze vlastními solárními panely, které jsou zabudované do rotorů.

TIP: Touchdown! Rover Perseverance úspěšně přistál na Marsu

Vrtulník bude muset přežít drtivý mráz marťanských nocí, kdy teplota klesá až k mínus 90 °C. Přežije-li, tak bude moci na Marsu vzlétnout. Když Ingenuity úspěšně odstartuje a poletí, tak tím splní cca 90 procent cílů projektu. Pokud vrtulník zvládne první let a zůstane provozuschopný, tak uskuteční až čtyři další lety. Jsou to skromné začátky, ale v dalších misích na ně naváží pokročilé drony, které budou intenzivně zkoumat cizí světy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rytina Jiřího Jakuba Dašického průlet Velké komety nad Prahou 12. listopadu 1577. Kromě komety se na obloze objevuje pět symbolů zvěrokruhu: Beran, Ryby, Vodnář, Kozoroh a Střelec. Pod ocasem komety je půlměsíc a Saturn, zobrazený jako hvězda s astronomickým symbolem ♄. 

Historie

Když štír bodne s použitím maximální možné dávky jedu, musí pro to mít opravdu pádný důvod. V krajním případě umí štíři jed i rozprašovat a odradí tak od útoku třeba křečky (Onychomys), kteří škorpiony dokážou odzbrojit tím, že jim úplně odkousnou ocas.

Příroda
Reklama
Vesmír

Francouzští vojáci během bitvy na Marně konecm léta 1914. Během následujících let jich padlo přes 1 400 000.

Válka

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907