Ostře sledovaný vrtulník Ingenuity Mars Helicopter se hlásí z rudé planety

26.02.2021 - Stanislav Mihulka

Unikátní vrtulníkový dron Ingenuity je v pořádku. Vzlétnout by měl během příštích dvou měsíců…

<p>Ilustrace autonomního vrtulníku Ingenuity Mars Helicopter.</p>

Ilustrace autonomního vrtulníku Ingenuity Mars Helicopter.


Reklama

Ve čtvrtek 18. února přistál rover Perseverance v kráteru Jezero na povrchu Marsu. Od té chvíle probíhají kontroly jednotlivých systémů a zařízení mise. Jedním z nich je i pozoruhodný marťanský autonomní vrtulník Ingenuity Mars Helicopter, který přistál na Marsu připevněný na „břiše“ roveru.

Operátoři mise v kalifornských laboratořích Jet Propulsion Laboratory nedávno přijali první data od Ingenuity. Vysílání putovalo přes sondu Mars Reconnaissance Orbiter, která je na oběžné dráze Marsu. Ze zprávy vyplývá, že jak Ingenuity, tak i její „základna“ na roveru Perseverance, která zajišťuje komunikaci mezi vrtulníkem a Zemí, jsou v pořádku a fungují dle předpokladů.

Mise Ingenuity

Ingenuity teď stráví na roveru Perseverance asi 30 až 60 dní. Vrtulník o váze 1,8 kg bude během této doby doplňovat energii ze zdroje roveru. Pak vzlétne a stane se prvním lidmi vyrobeným strojem, který kdy létal na jiné planetě. Po odpojení od roveru bude Ingenuity doplňovat energii pro svých šest lithium-iontových baterií pouze vlastními solárními panely, které jsou zabudované do rotorů.

TIP: Touchdown! Rover Perseverance úspěšně přistál na Marsu

Vrtulník bude muset přežít drtivý mráz marťanských nocí, kdy teplota klesá až k mínus 90 °C. Přežije-li, tak bude moci na Marsu vzlétnout. Když Ingenuity úspěšně odstartuje a poletí, tak tím splní cca 90 procent cílů projektu. Pokud vrtulník zvládne první let a zůstane provozuschopný, tak uskuteční až čtyři další lety. Jsou to skromné začátky, ale v dalších misích na ně naváží pokročilé drony, které budou intenzivně zkoumat cizí světy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykousat soupeře

psi a šakali
stáří:
přes 4 000 let | kde: Egypt

Psi a šakali patří mezi nejstarší, nejkrásnější a současně i nejlépe dochované hry v dějinách. Herní desku se podařilo najít v thébské hrobce a datuje se zhruba do roku 1800 př. n. l. Nalezl ji britský archeolog Howard Carter, který ovšem vstoupil do historie především jako objevitel místa posledního odpočinku faraona Tutanchamona. Stolek vyřezaný ze slonoviny, se zásuvkou na herní komponenty, dnes vystavuje newyorské Metropolitní muzeum umění. Známe však i starší kusy, a to v tisíce kilometrů vzdáleném Ázerbájdžánu, kde existuje herní deska vyrytá do skály příbytku. Je nejméně o dvě století starší než luxusní egyptský výrobek a zřejmě sloužila lidem mnohem nižšího sociálního postavení. Obliba zmíněné „deskovky“ se tedy zjevně rychle rozšířila po celém Blízkém východě i střední Asii.

Moderní název „psi a šakali“ vymyslel Carter podle tvaru hlav herních hůlek, patřících jednomu či druhému hráči. Je možné, že v historii byla hra známá spíše jako „58 děr“, což koresponduje s jejím cílem – posunout pět hůlek v dírkách tak, aby opustily herní plochu dřív než ty soupeřovy. Původní přesná pravidla však již zavál čas. (foto: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Zajímavosti
Revue
Vesmír

Microsyops latidens nejspíš miloval ovoce, což mělo své následky na jeho chrupu.

Věda

Od svých afrických bratranců se lev asijský liší mimo jiné i poněkud méně bohatou hřívou, o jejímž pravém smyslu kolují četné dohady.

Příroda

Britské vojenské konzervy? Půlka mrkve, půlka brambory, dvě cibule, čtyři lžíce sádla, sůl a olej.  Vojenské konzervy značky Maconochie neměly nijak valnou reputaci.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907