Paleo dieta aneb strava, kterou jedli naši předkové před desítkami tisíc let

15.09.2022 - Komerční prezentace

Paleo dieta (paleolitická dieta) je inspirována dobou kamennou. Jídelníček se skládá z potravin, které jsou považovány za nejpřirozenější pro člověka, neboť se jimi pravděpodobně stravoval během paleolitu, což je vůbec nejdelší období v lidských dějinách.

<p>Paleo dieta aneb strava, kterou jedli naši předkové před desítkami tisíc let. <em>(foto: Pixabay, CC0)</em></p>

Paleo dieta aneb strava, kterou jedli naši předkové před desítkami tisíc let. (foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Člověk v období paleolitu byl lovcem a sběračem

Jak pravděpodobně víte, způsob života v době kamenné se výrazně lišil od toho dnešního. Člověk putoval krajinou a stravu získával pomocí sběru a lovu – neexistovalo zemědělství.

Dominantní složku stravy tedy tvořily suroviny, které bylo možné najít či ulovit:

  • maso a vnitřnosti
  • ryby
  • vejce
  • houby
  • ovoce (v našich zeměpisných šířkách např. lesní ovoce)
  • ořechy
  • některé druhy zeleniny, především listové

Vyřadit byste naopak v případě přechodu na paleo stravu měli potraviny, které máme díky zemědělcům. Tedy obiloviny, luštěniny, mléko a mléčné produkty.

Zapomeňte i na výrobky z těchto surovin nebo na instantní a silně procesované potraviny. Mluvíme o pečivu, sýrech, ale i o instantních pokrmech, slazených nápojích, fastfoodu apod.

Důraz byste měli klást na kvalitní a čerstvé základní suroviny.

Převládají bílkoviny a tuky

Jak jste si pravděpodobně všimli, přechodem na paleolitickou stravou ze svého jídelníčků vyřadíte značnou část sacharidů. Výrazně převládat budou bílkoviny a tuky

Podobné diety

Nepleťte si ale paleo dietu s keto dietou, ovoce tvoří v paleolitické dietě nepostradatelnou složku a do stavu ketózy byste se neměli dlouhodobě dostávat. Sladit můžete i medem a dalšími přírodními sladidly, čili v tomto směru nepřijdete zkrátka. V případě keto diety jsou naopak tyto sladkosti a sladidla zapovězeny. Paleo strava naopak vyřazuje sladidla umělá.

Dalším podobným principem je carnivore diet, ta je však ještě extrémnější, zapovězeny jsou veškeré rostlinné produkty, stravovat se při ní budete v podstatě pouze masem a vajíčky. 

Dává paleo strava smysl?

Jako kterákoliv dieta, která vybočuje z obecně přijímaných návyků, má paleo dieta mnoho skalních zastánců i odpůrců. Zastánci argumentují tím, že tato dieta je pro člověka přirozená a cítí se díky ní mnohem lépe. Pomůže mu zhubnout, celkově zlepšuje zdraví i vitalitu.

Odpůrci argumentují tím, že člověk se neustále vyvíjí a naše tělo již dnes potřebuje mnohem více živin než před statisíci let. Paleo strava nestačí a těm, kteří ji dodržují, budou chybět vitaminy a minerály – tedy budou trpět podvýživou. Naši předkové přitom nemohli vitaminy a minerály suplementovat pomocí doplňků stravy, čili jejich užívání by vlastně bylo porušením principů diety.

Reklama

  • Zdroj textu:

    komerční prezentace

  • Zdroj fotografií:

    Pixabay, CC0




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907