Paleo dieta aneb strava, kterou jedli naši předkové před desítkami tisíc let

15.09.2022 - Komerční prezentace

Paleo dieta (paleolitická dieta) je inspirována dobou kamennou. Jídelníček se skládá z potravin, které jsou považovány za nejpřirozenější pro člověka, neboť se jimi pravděpodobně stravoval během paleolitu, což je vůbec nejdelší období v lidských dějinách.

<p>Paleo dieta aneb strava, kterou jedli naši předkové před desítkami tisíc let. <em>(foto: Pixabay, CC0)</em></p>

Paleo dieta aneb strava, kterou jedli naši předkové před desítkami tisíc let. (foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Člověk v období paleolitu byl lovcem a sběračem

Jak pravděpodobně víte, způsob života v době kamenné se výrazně lišil od toho dnešního. Člověk putoval krajinou a stravu získával pomocí sběru a lovu – neexistovalo zemědělství.

Dominantní složku stravy tedy tvořily suroviny, které bylo možné najít či ulovit:

 • maso a vnitřnosti
 • ryby
 • vejce
 • houby
 • ovoce (v našich zeměpisných šířkách např. lesní ovoce)
 • ořechy
 • některé druhy zeleniny, především listové

Vyřadit byste naopak v případě přechodu na paleo stravu měli potraviny, které máme díky zemědělcům. Tedy obiloviny, luštěniny, mléko a mléčné produkty.

Zapomeňte i na výrobky z těchto surovin nebo na instantní a silně procesované potraviny. Mluvíme o pečivu, sýrech, ale i o instantních pokrmech, slazených nápojích, fastfoodu apod.

Důraz byste měli klást na kvalitní a čerstvé základní suroviny.

Převládají bílkoviny a tuky

Jak jste si pravděpodobně všimli, přechodem na paleolitickou stravou ze svého jídelníčků vyřadíte značnou část sacharidů. Výrazně převládat budou bílkoviny a tuky

Podobné diety

Nepleťte si ale paleo dietu s keto dietou, ovoce tvoří v paleolitické dietě nepostradatelnou složku a do stavu ketózy byste se neměli dlouhodobě dostávat. Sladit můžete i medem a dalšími přírodními sladidly, čili v tomto směru nepřijdete zkrátka. V případě keto diety jsou naopak tyto sladkosti a sladidla zapovězeny. Paleo strava naopak vyřazuje sladidla umělá.

Dalším podobným principem je carnivore diet, ta je však ještě extrémnější, zapovězeny jsou veškeré rostlinné produkty, stravovat se při ní budete v podstatě pouze masem a vajíčky. 

Dává paleo strava smysl?

Jako kterákoliv dieta, která vybočuje z obecně přijímaných návyků, má paleo dieta mnoho skalních zastánců i odpůrců. Zastánci argumentují tím, že tato dieta je pro člověka přirozená a cítí se díky ní mnohem lépe. Pomůže mu zhubnout, celkově zlepšuje zdraví i vitalitu.

Odpůrci argumentují tím, že člověk se neustále vyvíjí a naše tělo již dnes potřebuje mnohem více živin než před statisíci let. Paleo strava nestačí a těm, kteří ji dodržují, budou chybět vitaminy a minerály – tedy budou trpět podvýživou. Naši předkové přitom nemohli vitaminy a minerály suplementovat pomocí doplňků stravy, čili jejich užívání by vlastně bylo porušením principů diety.

Reklama

 • Zdroj textu:

  komerční prezentace

 • Zdroj fotografií:

  Pixabay, CC0
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907