Pánové, končíme: Čína už má dost bizarních architektonických úletů

17.08.2021 - Kateřina Vašků a Martin Reichman

V posledních dekádách se Čína stala baštou nejlepších architektů světa: Dostali volné ruce u projektů, které by jinde jen stěží prošly. Jenže zlatá éra moderního čínského stavitelství teď nevyhnutelně končí. Politici se totiž nedávno rozhodli dát červenou výstavbě „bizarních“ budov, jež „nejsou dostatečně ekonomické, funkční, estetické či ekologické“, a nepřispívají tak ke kulturnímu dědictví země

<h3>Nádhera, nebo nevkus?</h3><p>Hotel Sheraton ve městě Chu-čou v provincii Če-ťiang budí rozporuplné reakce – jedni považují gigantickou podkovu za nádhernou, jiní za nevkusnou. Stavba z roku 2013 se každopádně zařadila mezi nejproslulejší v regionu a láká hosty především z nedalekých metropolí Nanking a Šanghaj: Luxusní ubytovací zařízení si oblíbili mimo jiné kvůli krásnému výhledu na jezero Tchaj-chu.

Nádhera, nebo nevkus?

Hotel Sheraton ve městě Chu-čou v provincii Če-ťiang budí rozporuplné reakce – jedni považují gigantickou podkovu za nádhernou, jiní za nevkusnou. Stavba z roku 2013 se každopádně zařadila mezi nejproslulejší v regionu a láká hosty především z nedalekých metropolí Nanking a Šanghaj: Luxusní ubytovací zařízení si oblíbili mimo jiné kvůli krásnému výhledu na jezero Tchaj-chu.

<h3>Dvojčata z budoucnosti</h3><p>Věže Phoenix Towers zdánlivě evokují hodně vzdálenou budoucnost – přesto nad městem Wu-chan v provincii Chu-pej měly vyrůst už v roce 2018. Stavba dodnes nezačala. Tvůrci přitom nemají právě malé ambice: Věže se budou tyčit zhruba do kilometrové výšky, a navíc by měly být nebývale ekologické – podle architektů budou metropoli zbavovat smogu a maximálně využijí větrnou a sluneční energii.

Dvojčata z budoucnosti

Věže Phoenix Towers zdánlivě evokují hodně vzdálenou budoucnost – přesto nad městem Wu-chan v provincii Chu-pej měly vyrůst už v roce 2018. Stavba dodnes nezačala. Tvůrci přitom nemají právě malé ambice: Věže se budou tyčit zhruba do kilometrové výšky, a navíc by měly být nebývale ekologické – podle architektů budou metropoli zbavovat smogu a maximálně využijí větrnou a sluneční energii.

<h3>Gigantické trenýrky</h3><p>Budova čínské státní televize většině obyvatel Pekingu k srdci nepřirostla: 234 m vysoké monstrum vznikalo víc než deset let a u místních si navíc vysloužilo přezdívku „trenýrky“, protože tak prý vypadá při pohledu zdola. Odborníci ironicky dodávají, že je stavba příkladem „vítězství architektury nad člověkem“.

Gigantické trenýrky

Budova čínské státní televize většině obyvatel Pekingu k srdci nepřirostla: 234 m vysoké monstrum vznikalo víc než deset let a u místních si navíc vysloužilo přezdívku „trenýrky“, protože tak prý vypadá při pohledu zdola. Odborníci ironicky dodávají, že je stavba příkladem „vítězství architektury nad člověkem“.

<h3>Poselství nefritového disku</h3><p>Kruhová stavba vysoká 138 m se slavnostně otevírala v prosinci 2013 a od té doby patří k dominantám Kantonu. Architekty z italské společnosti AM Progetti inspiroval k návrhu starověký nefritový disk, který v Číně dodnes představuje symbol moci, bohatství a fantazie. V objektu sídlí ústředí průmyslového giganta Hongda Xingye Group.

Poselství nefritového disku

Kruhová stavba vysoká 138 m se slavnostně otevírala v prosinci 2013 a od té doby patří k dominantám Kantonu. Architekty z italské společnosti AM Progetti inspiroval k návrhu starověký nefritový disk, který v Číně dodnes představuje symbol moci, bohatství a fantazie. V objektu sídlí ústředí průmyslového giganta Hongda Xingye Group.

<h3>Meditace nad hladinou</h3><p>Asi hodinu jízdy od Pekingu stojí u jezera Jen-čchi organicky působící budova hotelu Sunrise Kempinski. Podle tvůrců má zepředu připomínat slunce vycházející nad horizont a z boku zas obří mušli, která v čínské kultuře symbolizuje štěstí. Stavba se tyčí do výše 97 m a odráží neustále se měnící barvu nebe.

Meditace nad hladinou

Asi hodinu jízdy od Pekingu stojí u jezera Jen-čchi organicky působící budova hotelu Sunrise Kempinski. Podle tvůrců má zepředu připomínat slunce vycházející nad horizont a z boku zas obří mušli, která v čínské kultuře symbolizuje štěstí. Stavba se tyčí do výše 97 m a odráží neustále se měnící barvu nebe.

<h3>Křídla svobody</h3><p>Tvar kantonského hotelu Langham Place otevřeného v roce 2013 má podle hotelového mluvčího znázorňovat „rozprostřená křídla“ a zároveň „evokovat svobodu a prostor“. Zůstává otázkou, zda se zmíněný záměr vydařil. Na nedostatek hostů si každopádně Langham Palce stěžovat nemusí a mimo jiné jim nabízí i největší taneční parket ve městě.

Křídla svobody

Tvar kantonského hotelu Langham Place otevřeného v roce 2013 má podle hotelového mluvčího znázorňovat „rozprostřená křídla“ a zároveň „evokovat svobodu a prostor“. Zůstává otázkou, zda se zmíněný záměr vydařil. Na nedostatek hostů si každopádně Langham Palce stěžovat nemusí a mimo jiné jim nabízí i největší taneční parket ve městě.

<h3>Chrám hudby a urbanistiky</h3><p>Budova ve tvaru klavíru a houslí stojí od roku 2007 v čínském Chuaj-nanu. Původně vznikla pro studenty architektury. V současné době je využívána urbanisty jako výstavní prostor.

Chrám hudby a urbanistiky

Budova ve tvaru klavíru a houslí stojí od roku 2007 v čínském Chuaj-nanu. Původně vznikla pro studenty architektury. V současné době je využívána urbanisty jako výstavní prostor.

<h3>Prsten života</h3><p>157 metrů vysoká budova za 16 milionů dolarů je k vidění v čínském Fu-šunu. V noci budovu ve tvaru obřího prstenu nasvěcuje 12 000 LED světel.

Prsten života

157 metrů vysoká budova za 16 milionů dolarů je k vidění v čínském Fu-šunu. V noci budovu ve tvaru obřího prstenu nasvěcuje 12 000 LED světel.

Reklama







Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907