Reklama


Pátrání po tajemné Devítce: Astronomové hlásí čtyři možné kandidáty

04.04.2017 - Martin Reichman

Více než 60 tisíc amatérských astronomů se zapojilo do honu na bájnou planetu „Devět“. Vědci nyní prověří čtveřici možných kandidátů

Pátrání po tajemné „Devítce“ -<p>Doba jednoho oběhu planety „Devět“ kolem Slunce se podle odhadů pohybuje v rozpětí od 10 do 20 tisíc let. </p>
Pátrání po tajemné „Devítce“ -

Doba jednoho oběhu planety „Devět“ kolem Slunce se podle odhadů pohybuje v rozpětí od 10 do 20 tisíc let. 

Reklama

Australská observatoř Siding Spring provozovaná národní univerzitou v Canbeře zapojila do pátrání po bájné planetě „Devět“ veřejnost. Více než 60 tisíc amatérských hledačů zkontrolovalo stovky tisíc snímků v naději, že se jim podaří nalézt obří planetu, přibližně 10× hmotnější než Země, která se má podle profesorů Mika Browna a Konstantina Batygina pohybovat za oběžnou drahou Pluta, po velmi výstřední eliptické dráze. Dvojici vědců z CalTechu se tak podařilo do jisté míry potvrdit dřívější předpoklady svých kolegů Trujilla a Shepherda.

Čtyři jehly v kupce sena

Díky zapojení veřejnosti vědci vyloučili bezmála 90 % objektů o velikosti Neptunu zachycených na jižní obloze do vzdálenosti 350 AU. Čtyři nalezené objekty ale vypadají nadějně a nyní se na ně zaměří i další teleskopy. Podle výpočtů Browna a Batygina by se devátá planeta naší Sluneční soustavy mohl nacházet ve vzdálenosti až 1 000 AU.

TIP: Pátrání po neviditelných světech: Kdy najdeme Planetu X?

Obdobný projekt se zapojením veřejnosti do pátrání po planetě „Devět“ nedávno spustila i NASA a Kalifornská univerzita v Berkeley. Zájemcům z řad amatérských pozorovatelů vědci dali k dispozici snímky pořízené infračervenou družicí WISE.

Podobný postup se vědcům již v minulosti několikrát osvědčil. Na spolupráci veřejnosti stojí například projekty distribuovaných výpočtů jako je Einstein@Home nebo SETI@HOME. Před dvěma lety zase australští dobrovolníci objevili pět neznámých supernov a také zvláštní druh proměnné hvězdy. Během nedávné mise sondy Rosetty využívala veřejnost také evropská agentura ESA. Doufejme, že podobně úspěšná bude i spolupráce při pátrání po tajemné „Devítce“.

  • Zdroj textu: ANU Research School of Astronomy and Astrophysics
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesnička Malana, která je vyhlášeným cílem vyznavačů hašiše.

Zajímavosti
Revue

Petřínská věž ve své nadmořské výšce měla „strčit do kapsy“ i samotnou Eiffelovku

Historie

Australští koalové čelí velkému nebezpečí. Ohrožuje je bakteriální infekce chlamydií.

Věda

Sameček získal „svou“ samičku, a tak hurá do vody

Příroda

Při vesmírných procházkách je slunce natolik silným zdrojem světla, že přezáří jakoukoliv hvězdu

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907