Péče o zahrady i zdraví: Důležité úřady císařského dvora

09.09.2016 - Jiří Pernes

Řídit a udržovat soukolí dvora byl náročný úkol, který plnila řada dvorských hodnostářů a služebníků

Císařská rodina v zahradě -<p>Péče o dvorské budovy a zahrady se neobešla bez samostatného úřadu, který dohlížel na jejich správu</p>
Císařská rodina v zahradě -

Péče o dvorské budovy a zahrady se neobešla bez samostatného úřadu, který dohlížel na jejich správu


Reklama

Habsburský dvůr byl pojmem těsně spjatým se životem císaře Františka Josefa I. a dalších členů Arcidomu habsbursko-lotrinského. I příslušníci jiných panovnických rodů v Evropě hovořili o císařském dvoře ve Vídni s respektem a označovali jej za nejnádhernější a nejlépe organizovaný na světě.

Péče o architektonické skvosty

Dvorní stavební odbor se staral o údržbu značného množství dvorských budov; o rozsáhlé palácové komplexy ve Vídni a v Budapešti, o zámky v Gödölö, Schönbrunnu, Hetzendorfu, Laxenburgu, Belvederu a v Augarten, dále o budovy v Badenu a v Praze, o dvorní muzea ve Vídni a o dvorní stáje – dnes Lipicánské muzeum ve Vídni s jízdárnou, o budovy dvorní opery a Burgtheatru ve Vídni, o dvorní divadelní sklad a o dvorní sklad movitostí a materiálů. Zajišťoval také správu stavebního dvora v Schönbrunnu, dále správu zámků a paláců v Innsbrucku a v Ambrassu, v Salzburgu a v Hellbrunnu a konečně také v Miramare u Terstu. V těsném spojení s péčí o dvorní budovy byla správa dvorních zahrad v Schönbrunnu a Hetzendorfu, v Laxenburgu, v Budapešti a v Gödölö, správa hofburské zahrady a parku Augarten a dvorní zahrady Belvederu ve Vídni. Ředitel dvorních zahrad von Umlauf byl uznávaným odborníkem světové pověsti.

Medicína ve službách dvora

O panovníka ovšem nemohl dbát jen jeden odborník, na dvoře proto bylo hned několik císařských osobních lékařů a dvorních lékařů; mezi nimi zaujímal významné místo dvorní rada, který fungoval jako dvorní zdravotní referent. Na počátku 20. století tuto funkci zastával dlouholetý a osvědčený lékař starého císaře, MUDr. Josef rytíř Kerzl, jenž patřil k nejoblíbenějším a nejváženějším osobám v panovníkově družině. Ve své době byl vyhlášeným odborníkem, byl všestranně vzdělaný. Jak vzpomínají současníci: „Vyznačoval se až dojemnou péčí o císařovo blaho. Tomu Kerzl skutečně zasvětil celé své bytí. Jestliže mocnář dosáhl vysokého stáří v tak fenomenální kondici, náleží na tom hlavní podíl zásluh Kerzlovi.“

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie 10/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907