Podivná hvězda IRAS 19312+1950 klame astronomy svým věkem

31.08.2016 - Stanislav Mihulka

Původně to měla být velká hvězda na sklonku života, teď je to výjimečná protohvězda na samotném začátku hvězdné kariéry


Reklama

Astronomové mají zajímavou hádanku. Už celé roky si lámou hlavy nad masivní hvězdou v Mléčné dráze, u které si nejsou jistí, jestli je extrémně stará nebo extrémně mladá.

Jde o hvězdu IRAS 19312+1950, vzdálenou od nás více než 12 tisíc světelných let. Vědci si původně mysleli, že jde o hvězdu v samotném závěru jejího vývoje, snad o červeného veleobra. Podle nového výzkumu NASA je to ale naopak extrémně mladá hvězda, protohvězda v neobvyklé fázi vývoje.

IRAS 19312+1950 je pořádně velká hvězda o hmotnosti 10 Sluncí a obsahuje nápadné množství kyslíku. Otázkou ale je, o jaký typ hvězdy vlastně jde. Na to, že jde o hvězdu na konci životní dráhy, usuzovali astronomové kvůli dvěma astrofyzikálním maserům, tedy oblastem zesílené emise mikrovlnného záření, které u ní fungují – jeden maser vytvořený molekulami oxidu křemíku (SiO) a druhý hydroxylový (OH).

Výjimečná protohvězda

Astrochemik Martin Cordiner z Goddardova kosmického střediska NASA v Greenbeltu, Maryland a jeho tým využili ke studiu hvězdy pozorování vesmírných infrateleskopů Spitzer (NASA) a Herschel (ESA). Vyvozují z nich, že jde o masivní hvězdu v embryonální fázi vývoje, která se blíží ke konci takzvaného akrečního stádia. V této fázi hvězda pohlcuje okolní materiál a roste.

TIP: Kamera v důchodu zachytila zrod mladičké protohvězdy

Podle vědců je ale jasné, že nejde o typickou protohvězdu. Z důvodů jimž zatím příliš nerozumíme, má tahle hvězda nápadné rysy velmi staré a velmi mladé hvězdy zároveň.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA's Goddard Space Flight Center

  • Zdroj fotografií: NASA / JPL-Caltech

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907