Podivná hvězda IRAS 19312+1950 klame astronomy svým věkem

31.08.2016 - Stanislav Mihulka

Původně to měla být velká hvězda na sklonku života, teď je to výjimečná protohvězda na samotném začátku hvězdné kariéry


Reklama

Astronomové mají zajímavou hádanku. Už celé roky si lámou hlavy nad masivní hvězdou v Mléčné dráze, u které si nejsou jistí, jestli je extrémně stará nebo extrémně mladá.

Jde o hvězdu IRAS 19312+1950, vzdálenou od nás více než 12 tisíc světelných let. Vědci si původně mysleli, že jde o hvězdu v samotném závěru jejího vývoje, snad o červeného veleobra. Podle nového výzkumu NASA je to ale naopak extrémně mladá hvězda, protohvězda v neobvyklé fázi vývoje.

IRAS 19312+1950 je pořádně velká hvězda o hmotnosti 10 Sluncí a obsahuje nápadné množství kyslíku. Otázkou ale je, o jaký typ hvězdy vlastně jde. Na to, že jde o hvězdu na konci životní dráhy, usuzovali astronomové kvůli dvěma astrofyzikálním maserům, tedy oblastem zesílené emise mikrovlnného záření, které u ní fungují – jeden maser vytvořený molekulami oxidu křemíku (SiO) a druhý hydroxylový (OH).

Výjimečná protohvězda

Astrochemik Martin Cordiner z Goddardova kosmického střediska NASA v Greenbeltu, Maryland a jeho tým využili ke studiu hvězdy pozorování vesmírných infrateleskopů Spitzer (NASA) a Herschel (ESA). Vyvozují z nich, že jde o masivní hvězdu v embryonální fázi vývoje, která se blíží ke konci takzvaného akrečního stádia. V této fázi hvězda pohlcuje okolní materiál a roste.

TIP: Kamera v důchodu zachytila zrod mladičké protohvězdy

Podle vědců je ale jasné, že nejde o typickou protohvězdu. Z důvodů jimž zatím příliš nerozumíme, má tahle hvězda nápadné rysy velmi staré a velmi mladé hvězdy zároveň.

  • Zdroj textu:

    NASA's Goddard Space Flight Center

  • Zdroj fotografií: NASA / JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907