Podle statistických odhadů roste na Zemi 73 274 druhů stromů

27.05.2022 - Barbora Jelínková

Díky exaktnějším statistickým metodám zpřesnili botanikové odhad počtu stromů rostoucích na Zemi: Jednotlivých druhů je o 14 % víc, než se předpokládalo. Přes devět tisíc z celkových zhruba 73 tisíc druhů však teprve čeká na objevení

<p>Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.</p>

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.


Reklama

V nedávné studii zkombinovali vědci z Purdueovy univerzity údaje o výskytu a počtu stromů ze dvou celosvětových databází: Globální iniciativy lesní biodiverzity a tzv. TreeChange, jež sbírá data přímo v terénu. K odhadu celkového množství pak využili pokročilejší statistické techniky, včetně metody vynalezené známým matematikem Alanem Turingem za druhé světové války. Výsledný katalog čítá 73 274 druhů, přičemž zhruba 9 200 z nich dosud nebylo popsáno. Ve srovnání s předchozími odhady je zmíněné číslo o 14 % vyšší. 

Pokladnice druhů

Podle autorů studie se až 40 % dosud neznámých stromů nachází v Jižní Americe. Právě místní tropické pralesy představují pokladnici biodiverzity, která ještě ani zdaleka nevydala všechna svá tajemství: Nový rostlinný či živočišný druh tam vědci objeví v průměru každý třetí den. Jen pokud jde o stromy, podařilo se jich zatím popsat na 27 tisíc. Polovinu z uvedeného množství přitom tvoří endemity – nerostou tedy nikde jinde na Zemi – a necelá třetina navíc patří mezi vzácné či ohrožené. „Nových“ druhů by pak zřejmě mohly jihoamerické pralesy ukrývat až na čtyři tisíce. 

Skládání puzzle

Největší šance na přepisování botanických atlasů skýtají dle vědců vlhké lesy Amazonské pánve, ale rovněž porosty ve větších nadmořských výškách And. „Počítat stromy je jako skládat puzzle, jehož dílky jsou rozeseté po celé zeměkouli,“ přibližuje náročný proces spoluautor práce Ťing-ťing Liang z Globální iniciativy lesní biodiverzity.

TIP: Šedesátiletý Bangladéšan již půl století vysazuje každý den jeden strom

Prvořadý cíl botaniků nyní zní zaměřit se na ochranu zmíněných druhů, zejména s ohledem na aktuální hrozby ze strany člověka: Kromě klimatických změn představuje pro křehký ekosystém riziko hlavně extrémní tempo odlesňování. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907