Podpovrchový oceán na Enceladu je jen pár kilometrů pod ledem

29.06.2016 - Stanislav Mihulka

Podle nového modelu prostředí na Enceladu je ledový krunýř Saturnova měsíce tenčí, než se myslelo


Reklama

Bělostný měsíc planety Saturn Enceladus je se svým ledovým krunýřem, kryovulkanismem a podpovrchovým oceánem jedním z nejzajímavějších ve Sluneční soustavě. A stále tam máme co objevovat.

Mezinárodní tým vědců, jehož součástí byli i badatelé pražské Univerzity Karlovy, vytvořil nový model struktury Enceladu. Podle tohoto modelu má led na jižním pólu Enceladu tloušťku pouhých pár kilometrů.

Pokud se model neplete, tak by to znamenalo, že uvnitř Enceladu je výkonný zdroj tepla. A jeho přítomnost významně zvyšuje šance na existenci nějakého jednoduchého života v podpovrchovém oceánu měsíce.

TIP: Všechno je jinak: Podpovrchový oceán na Enceladu je patrně globální

Podle nového modelu by měl Enceladus mít kamenné jádro o poloměru 185 km, podpovrchový oceán o hloubce cca 45 km a na povrchu ledový krunýř o průměrné tloušťce 20 km, s výjimkou jižního pólu měsíce. Podpovrchový oceán by měl tvořit asi 40% objemu Enceladu a jeho slanost by se měla blížit pozemskému oceánu. 

  • Zdroj textu:

    CNRS, Geophysical Research Letters

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907