Podvrh století? Nejčastější konspirační teorie o přistání na Měsíci

09.07.2019 - Kateřina Helán Vašků

Proč je Neil Armstrong vystupující z lunárního modulu jasně viditelný i ve stínu? Proč je otisk v měsíčním regolitu tak ostrý? A evergreen z nejčastějších – co ta vlající vlajka?

<p>Otazníky vyvolal i snímek, v němž se v helmě Buzze Aldrina zdánlivě zrcadlí dvě postavy.</p>

Otazníky vyvolal i snímek, v němž se v helmě Buzze Aldrina zdánlivě zrcadlí dvě postavy.


Reklama

Americká série Mythbusters (Bořiči mýtů), zaměřená na „testování“ různých všeobecně příjmaných pravd a mýtů, si vzala do hledáčku hlavní námitky konspiračních teorií týkající se přistání Apolla 11. Autoři pracovali ve vývojovém středisku NASA, a aby se přiblížili podmínkám na Měsíci, využili především vakuové komory.  

Zářící i ve stínu

Ikonická fotka Neila Armstronga sestupujícího ze schůdků lunárního modulu je prý podvrh – modul totiž vrhá stín, zatímco astronaut je i v tomto stínu jasně viditelný. Autoři tedy vyrobili miniaturní repliku místa přistání a nasimulovali měsíční prach. Ukázalo se, že prachové částice rozptylují světlo skutečně natolik, že dokážou ozářit i objekty ve stínu. Rozptyl světla navíc vytváří dojem, že objekty házejí stíny do různých stran, ačkoliv jsou nasvíceny pouze jedním zdrojem světla (Sluncem, při pokusu reflektorem). 

Neposedná vlajka

Kritici poukazují i na vlajku, která se na Měsíci nepřirozeně dlouho kývá – téměř jako by s ní hýbal vánek. Ve vesmírném vakuu ovšem neexistuje odpor vzduchu a rozkývanou látku zastaví pouze samotná elasticita materiálu. Pokus v komoře ukázal, že se „vlní“ asi třikrát déle než na Zemi. Zvláštní nakrabatění vlajky pak bylo způsobeno předešlým poskládáním – vzrušení astronauti přitom nevěnovali její úpravě příliš mnoho času. 

Historický otisk

Otisk prvního Armstrongova kroku na Měsíci se skeptikům zdál příliš jasný a ostrý. V pozemských podmínkách totiž nedokáže písek (bez vlhkosti, která by jej spojila) držet tvar. Zrna písku jsou kvůli pozemské atmosféře obroušená a snadno po sobě kloužou. Částice lunárního prachu mají však mnohem ostřejší hrany, které se k sobě pevně přimykají. Tým Mythbusters otestoval vytváření stop ve vakuu s pomocí umělé imitace tohoto prachu, který NASA používá ve výcvikových misích. Výsledek? Ostrá, dobře viditelná stopa. 

Myslím to upřímně

Armstrongova nadšená slova po přistání na povrchu zemského souputníka, jež se zlatým písmem zapsala do dějin kosmonautiky, podle některých nevyšla z jeho úst spontánně, ale byla nachystána dávno před startem v Bílém domě v rámci přípravy falešné mise. Lingvisté, kteří analyzovali nahrávku z Měsíce, však tvrdí opak.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907