Podvrh století? Nejčastější konspirační teorie o přistání na Měsíci

Proč je Neil Armstrong vystupující z lunárního modulu jasně viditelný i ve stínu? Proč je otisk v měsíčním regolitu tak ostrý? A evergreen z nejčastějších – co ta vlající vlajka?




Americká série Mythbusters (Bořiči mýtů), zaměřená na „testování“ různých všeobecně příjmaných pravd a mýtů, si vzala do hledáčku hlavní námitky konspiračních teorií týkající se přistání Apolla 11. Autoři pracovali ve vývojovém středisku NASA, a aby se přiblížili podmínkám na Měsíci, využili především vakuové komory.  

Zářící i ve stínu

Ikonická fotka Neila Armstronga sestupujícího ze schůdků lunárního modulu je prý podvrh – modul totiž vrhá stín, zatímco astronaut je i v tomto stínu jasně viditelný. Autoři tedy vyrobili miniaturní repliku místa přistání a nasimulovali měsíční prach. Ukázalo se, že prachové částice rozptylují světlo skutečně natolik, že dokážou ozářit i objekty ve stínu. Rozptyl světla navíc vytváří dojem, že objekty házejí stíny do různých stran, ačkoliv jsou nasvíceny pouze jedním zdrojem světla (Sluncem, při pokusu reflektorem). 

Neposedná vlajka

Kritici poukazují i na vlajku, která se na Měsíci nepřirozeně dlouho kývá – téměř jako by s ní hýbal vánek. Ve vesmírném vakuu ovšem neexistuje odpor vzduchu a rozkývanou látku zastaví pouze samotná elasticita materiálu. Pokus v komoře ukázal, že se „vlní“ asi třikrát déle než na Zemi. Zvláštní nakrabatění vlajky pak bylo způsobeno předešlým poskládáním – vzrušení astronauti přitom nevěnovali její úpravě příliš mnoho času. 

Historický otisk

Otisk prvního Armstrongova kroku na Měsíci se skeptikům zdál příliš jasný a ostrý. V pozemských podmínkách totiž nedokáže písek (bez vlhkosti, která by jej spojila) držet tvar. Zrna písku jsou kvůli pozemské atmosféře obroušená a snadno po sobě kloužou. Částice lunárního prachu mají však mnohem ostřejší hrany, které se k sobě pevně přimykají. Tým Mythbusters otestoval vytváření stop ve vakuu s pomocí umělé imitace tohoto prachu, který NASA používá ve výcvikových misích. Výsledek? Ostrá, dobře viditelná stopa. 

Myslím to upřímně

Armstrongova nadšená slova po přistání na povrchu zemského souputníka, jež se zlatým písmem zapsala do dějin kosmonautiky, podle některých nevyšla z jeho úst spontánně, ale byla nachystána dávno před startem v Bílém domě v rámci přípravy falešné mise. Lingvisté, kteří analyzovali nahrávku z Měsíce, však tvrdí opak.


Další články v sekci