Polární záře neboli aurora vzniká v horních vrstvách atmosféry, když magnetické pole Země zachytí nabité částice slunečního větru. Na jakých místech planety lze pozorovat vůbec nejkrásnější světelná představení?
I kdyby neměl žádné polární záře, nabízí Island nepřeberné množství přírodních pokladů – od ledovců přes gejzíry a mohutné vodopády až po sopky. Jsou to však právě dobře pozorovatelné světelné úkazy na obloze, které se s ostrovem nerozlučně pojí. Ty nejkrásnější lze sledovat ze 463 m vysoké hory Kirkjufell na západním pobřeží. Při troše štěstí je však spatříte i na předměstí Reykjavíku, kde se k tomu jako ideální stanoviště nabízí maják Grotta.
Polární záře pod dohledem ruských nákladních lodí Sojuz a Progress, které slouží k zásobování Mezinárodní vesmírné stanice. Aurora pozorovaná z oběžné dráhy představuje i pro kosmonauty velký zážitek.
Pro sledování aurory představuje Kanada ráj, a to nejen s ohledem na polohu, ale i díky nízkému světelnému znečištění. Za nádhernými úkazy na nočním nebi se lze vypravit například do města Yellowknife na břehu Velkého Otročího jezera. V místě se nachází i vesnička s příhodným názvem Aurora Village, zbudovaná speciálně pro pozorování polárních září.
Island je pro pozorování polárních září zemí zaslíbenou. Tuto spirálu zachytil fotograf na pomezí dne a noci nad jezerem Thingvallavatn na jihozápadě ostrova. Voda vyplňuje zlom, v němž se do sebe zaklesávají dvě tektonické desky – Euroasijská a Severoamerická.
Nezbytnou výbavu lovců polárních září tvoří trpělivost. Dvě noci uplynuly bez úspěchu pod zataženou oblohou. Teprve třetí návrat k Austnesfjordenu na severu Norska se vyplatil. Světelný tanec rozzářil celé nebe a obarvil také horu nad fjordem i s širokým okolím.
Obdivovatelé polárních září by rozhodně neměli vynechat ani Rusko. Nejpříhodnější podmínky nabízí poloostrov Kola a klíčovou základnu pak představuje město Murmansk. Kochat se světelným divadlem v mrazivých zimních teplotách lze ovšem i ve 130 km vzdálené vesničce Těriberka na břehu Barentsova moře.
100+1 zahraniční zajímavost
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)