Pokožku i duševní zdraví teenagerů bude brzy chránit vakcína proti akné

12.03.2019 - Stanislav Mihulka

Nová vakcína si poradí s bakteriálním toxinem, který je původcem nepříjemných projevů akné

<p>Na akné v současné době neexistuje spolehlivý lék.</p>

Na akné v současné době neexistuje spolehlivý lék.


Reklama

Problémy s akné jsou věčné. Nebo alespoň doposud byly. Mezinárodní tým specialistů na kožní problémy významně pokročil ve vývoji vakcíny proti akné. Taková léčba je v současné době svatým grálem dermatologů, o který usiluje řada odborníků po celém světě.

Vědci uskutečnili sérii laboratorních experimentů na pokusných myších i tkáňových kulturách lidských buněk, ve kterých úspěšně ověřili účinnost své nové léčby. Vytvořili umělé protilátky proti toxinu, který vyrábějí bakterie Propionibacterium acnes. Právě tento toxin je přitom hlavní příčinou rozvoje zánětlivé reakce, zodpovědné za projevy akné na obličejích především teenagerů.

TIP: Jak na nepříjemné akné? Pusťte na něj nanočástice!

V současné době se akné léčí různými přípravky na kůži, které mají problematickou účinnost anebo užíváním léků, které zase mívají výrazné vedlejší účinky. Spolehlivá léčba ani prevence akné přitom momentálně neexistuje. Pokud nová vakcína obstojí v klinických testech na lidech, tak by podle svých tvůrců mohla změnit život stovkám milionů teenagerů po celém světě.

  • Zdroj textu:

    Elsevier

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907