Pokožku i duševní zdraví teenagerů bude brzy chránit vakcína proti akné

12.03.2019 - Stanislav Mihulka

Nová vakcína si poradí s bakteriálním toxinem, který je původcem nepříjemných projevů akné

<p>Na akné v současné době neexistuje spolehlivý lék.</p>

Na akné v současné době neexistuje spolehlivý lék.


Reklama

Problémy s akné jsou věčné. Nebo alespoň doposud byly. Mezinárodní tým specialistů na kožní problémy významně pokročil ve vývoji vakcíny proti akné. Taková léčba je v současné době svatým grálem dermatologů, o který usiluje řada odborníků po celém světě.

Vědci uskutečnili sérii laboratorních experimentů na pokusných myších i tkáňových kulturách lidských buněk, ve kterých úspěšně ověřili účinnost své nové léčby. Vytvořili umělé protilátky proti toxinu, který vyrábějí bakterie Propionibacterium acnes. Právě tento toxin je přitom hlavní příčinou rozvoje zánětlivé reakce, zodpovědné za projevy akné na obličejích především teenagerů.

TIP: Jak na nepříjemné akné? Pusťte na něj nanočástice!

V současné době se akné léčí různými přípravky na kůži, které mají problematickou účinnost anebo užíváním léků, které zase mívají výrazné vedlejší účinky. Spolehlivá léčba ani prevence akné přitom momentálně neexistuje. Pokud nová vakcína obstojí v klinických testech na lidech, tak by podle svých tvůrců mohla změnit život stovkám milionů teenagerů po celém světě.

  • Zdroj textu:

    Elsevier

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I kdyby lidé dokázali na Marsu zahradničit, museli by se potýkat s extrémními výkyvy teplot a s radiací.

Vesmír
Revue

Svatava Polská (asi 1046-1048 – 1. září 1126) byla třetí manželkou Vratislava II. a od roku 1085 první českou královnou. Svatava byla s Vratislavem příbuzná. Její prababička pocházela z rodu Přemyslovců.

Historie
Zajímavosti

Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.

Věda

„Hrábě“ č. 9013 s předváděcí kamufláží z roku 1992.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907