Náhrada za šamany a kouzelníky: Déšť přivolají chytré drony

08.05.2016 - Stanislav Mihulka

Déšť by v budoucnu mohly namísto šamanů a kouzelníků zajišťovat drony


Reklama

Ještě sice úplně neporoučíme větru a dešti, jsme ale na dobré cestě. Už máme k dispozici chemické látky, s nimiž lze vyvolat tvorbu mraků, a pak i déšť. Teď jde jenom o to, jak je dostat na oblohu.

Společnost Desert Research Institute (DRI) se to rozhodla svěřit dronům. S jejich použitím bychom mohli měnit počasí bezpečněji a levněji.

TIP: Drony mohou i zakládat požáry

Americká Federální letecká správa FAA (Federal Aviation Administration) nedávno udělila společnosti Desert Research Institute povolení testovat dešťové drony do výšky 365 metrů. Stroje s rozpětím křídel 3,6 metru a o váze 25 kg jsou pro tyto úkoly ideální. Vydrží dlouho ve vzduchu a jsou odolné vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag / Desert Research Institute

  • Zdroj fotografií: Kevin Clifford / Drone America

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907