Za nebezpečné živobytí většinou považujeme působení v armádě či v policejním sboru nebo třeba kaskadérství. Statisticky však zdaleka nejvíc umírají těžaři dřeva, rybáři a pokrývači střech…
popelář | úmrtí na 100 tisíc: 44,3
Naivní dětský sen se s přihlédnutím ke všem stránkám „popelařiny“ mění v noční můru. Míru smrtelnosti zvyšuje především fakt, že popeláři tráví celý den v provozu, kde je ohrožují dopravní nehody. Navíc je sbírání odpadu fyzicky namáhavé a především v zimě či v létě může skončit omrzlinami, respektive kolapsem organismu. Nemalá část popelářů se navíc zraní při manipulaci s nebezpečným odpadem v podobě střepů nebo třeba injekčních jehel.
pokrývač | úmrtí na 100 tisíc: 51,5
Ani moderní způsoby jištění nedokázaly pokrývačství vyjmout ze seznamu nejrizikovějších povolání. Ve Spojených státech dokonce v roce 2019 zemřelo při práci víc pokrývačů než pilotů, konkrétně 96 versus 70. Za chmurný poměr může fakt, že jde o fyzicky namáhavou činnost, vykonávanou ve výškách a s vybavením v podobě nastřelovačů hřebíků, pil či vrtaček. Roli hraje i skutečnost, že se často pracuje bez ohledu na počasí: Takže zatímco na podzim pokrývače na střechách ohrožují silné větry, v létě zas čelí úmornému vedru.
pilot | úmrtí na 100 tisíc: 58,9
Každá kritická chyba při řízení letounu může skončit pádem, tudíž počet fatálních nehod v leteckém průmyslu není malý: V roce 2019 při nich zahynulo 287 pilotů. Nutno však dodat, že podobná neštěstí postihují spíš soukromý sektor. Na piloty komerčních letadel připadá „pouze“ 9 % úmrtí, zatímco 80 % se týká strojů o vzletové hmotnosti do 2 250 kg, tedy malých letadel a vrtulníků, kluzáků a v neposlední řadě také horkovzdušných balonů.
rybář | úmrtí na 100 tisíc: 77,4
Zatímco soukromé rybaření s prutem představuje spíš koníček s možností tichého rozjímání, průmyslový lov na moři spadá do kategorie nejsmrtelnějších profesí. Na oceánu totiž rybáři čelí vrtochům počasí: Mohou tak například přepadnout přes palubu, nebo se v bouři ztratí dokonce celá loď. Zároveň jejich „pracovní prostředí“ pozvolna stravuje sůl: Na životě je tak ohrožuje i porouchané vybavení a nehody při přetržení tažných lan.
dřevorubec | úmrtí na 100 tisíc: 97,6
V temném klání o nejnebezpečnější profesi vítězí poněkud překvapivě dřevorubci. Denně totiž pracují se stroji na kácení a nakládání se dřevem, jejichž obsluha v náročném terénu znamená riziko. Zároveň je ohrožuje pád každého podťatého stromu: Mnohatunové kmeny přitom nedávají šanci na lehké poranění a zavalení většinou končí fatálně. Statisticky číhá smrtelný úraz na 97,6 ze sta tisíc těžařů dřeva na plný úvazek. Jen v lesích USA jich loni zemřelo 74 a dalších 1 040 utrpělo zranění.
ZajímavostiJizvy chudoby: konžský frank
kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)
Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby.