Pozor, prší ryby! Kde k tomu dochází a jak je to možné?

01.01.2022 - Barbora Jelínková

Existuje celkem běžný meteorologický jev, při kterém z nebe prší různé podivné věci, třeba žáby, ryby nebo medúzy. Kde k tomu dochází a jak je to možné?

<p>Déšť, při kterém prší žáby nebo třeba medůzy a pavouci, zní jako nějaké podivné kouzlo. Ve skutečnosti je to celkem běžný meteorologický úkaz.</p>

Déšť, při kterém prší žáby nebo třeba medůzy a pavouci, zní jako nějaké podivné kouzlo. Ve skutečnosti je to celkem běžný meteorologický úkaz.


Reklama

Přestože to na první pohled působí neuvěřitelně, pravdou zůstává, že z nebe kromě kapek deště někdy skutečně padají i zvířata: Známe případy, kdy vedle ryb „pršely“ třeba žáby, pavouci, hadi, medúzy a další mořští tvorové. O seriózní vysvětlení neobvyklého fenoménu se vědci pokoušeli už na počátku 19. století. Francouzský biolog André-Marie Ampère se konkrétně zabýval z oblohy padajícími žábami a vyslovil teorii, že na vině jsou silné větry, jež dokážou lehké živočichy zdvihnout a přenést je až na kilometrové vzdálenosti. 

TIP: Pod rekordní peřinou: 5 největších sněhových bouří historie

U podobného zdůvodnění setrvali rovněž moderní badatelé: V případě padajících ryb spatřují nejpravděpodobnější příčinu v tornádu pohybujícím se nad vodní hladinou. Vztlaková síla větrného víru zvládne z povrchu oceánů či jezer nasát i těžší předměty, a někdy se přitom dostanou do takových atmosférických výšek, že se zcela obalí ledem. Teprve když vítr zeslábne, klesnou níž a v daném místě pak spadne na zem vše, co s sebou tornádo neslo – ať už jde o ryby, nebo jen o úlomky větví. Podle meteorologů dochází ke „zvířecímu dešti“ přibližně čtyřicetkrát do roka. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907