Přece jen existují: Hubble potvrdil galaxii bez temné hmoty

V nesmírně řídké galaxii NGC1052-DF2 zřejmě není prakticky žádná temná hmota. Astronomové si teď mají s čím lámat hlavu

21.06.2021 - Stanislav Mihulka



V poslední době jsme svědky sporů a dohadů mezi astronomy ohledně existence galaxií bez temné hmoty. Některá pozorování tomu nasvědčují, jiná zase existenci takových galaxií vyvracejí. Pokud by takové galaxie opravdu existovaly, máme problém, protože galaxie bez temné hmoty se poněkud vzpěčují našim teoriím o vzniku a vývoji galaxií ve vesmíru.

A jak se zdá, ten problém opravdu máme. Zili Shen z americké Yale University a její spolupracovníci detailně proměřili vzdálenost galaxie NGC1052-DF2, pomocí snímků Hubbleova vesmírného dalekohledu. Změření co nejpřesnější vzdálenosti galaxie je přitom klíčové pro úvahy o její temné hmotě. NGC1052-DF2 je takzvaná ultra difuzní galaxie (UDG, podle anglického Ultra Diffuse Galaxy), což znamená, že září jen velmi slabě. Velikost této galaxie je podobná Mléčné dráze, ale její hmotnost odpovíká asi jednomu procentu hmoty naší Galaxie.

Galaxie bez temné hmoty

Pokud by se potvrdily odhady, podle nichž je NGC1052-DF2 blíže k Zemi, znamenalo by to, že je menší a méně září, a že by měla obsahovat temnou hmotu. Shenová s kolegy ale zjistili, že pro NGC1052-DF2 platí odhady větší vzdálenosti od Země. Z nich vyplývá, že dotyčná galaxie má buď velmi málo temné hmoty anebo nemá prakticky žádnou. Stejné je to s podobnou galaxií NGC1052-DF4.

TIP: Konec senzace: Galaxie Dragonfly 44 není tvořena z 99,99 % temnou hmotou

Jak se zdá, opravdu mohou existovat galaxie s velmi malým množstvím temné hmoty. Podle vědců to ale není žádná katastrofa. Spíše je to motivace pro další výzkum. Astronomové si teď budou lámat hlavy, jak takové galaxie vlastně vznikají. A to, že v nich schází temná hmota, by paradoxně mohlo přispět k většímu pochopení této stále záhadné substance.


Další články v sekci