Konec senzace: Galaxie Dragonfly 44 není tvořena z 99,99 % temnou hmotou

16.10.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Galaxie <strong>Dragonfly 44</strong> na snímku Hubbleova teleskopu. Přehnaný odhad počtu kulových hvězdokup způsobil, že tato galaxie vybočovala z našich představ o temné hmotě v galaxiích.</p>

Galaxie Dragonfly 44 na snímku Hubbleova teleskopu. Přehnaný odhad počtu kulových hvězdokup způsobil, že tato galaxie vybočovala z našich představ o temné hmotě v galaxiích.


Reklama

Když v roce 2016 vědci objevili galaxii Dragonfly 44, šlo o velmi nestandardní objev. Galaxie totiž vykazovala extrémní množství temné hmoty. Poměr temné hmoty k hmotě tvořené hvězdami vědci tehdy stanovili na 1: 10 000, což představovalo nejen extrémní množství, ale i rozpor s platnými teoriemi o temné hmotě a vývoji galaxií. Nyní se ale ukazuje, že Dragonfly 44 až takovou záhadou nebude…

Dragonfly 44 byla klasifikována jako tzv. přízračná či ultradifúzní galaxie. Jde velmi hmotné galaxie, které se jakožto svítící objekty projevují velmi slabě. Drtivá většina jejich hmotnosti je totiž obsažena v temné nesvítící hmotě a obsahují jen málo svítících hvězd, které jsou navíc velmi rozptýleny. Zástupcem této skupiny galaxií je například galaxie VCC 1287 z kupy v souhvězdí Panny, která obsahuje 3000× více temné hmoty než hmoty v podobě hvězd. Pro srovnání – u naší Mléčné dráhy je tento poměr „jen“ 15:1.

Kulově hvězdokupy a hmota galaxie

Stanovit přesnější poměr temné hmoty v galaxiích je pro vědce pořádný oříšek – temná hmota totiž neinteraguje se světlem, takže je pro naše nástroje neviditelná. Její existence se tak odvozuje podle pohybu hvězd v galaxiích. I to je ale velmi složité v rozsáhlých galaxiích jako je právě Dragonfly 44. Naštěstí existuje jeden trik, jak množství temné hmoty odvodit.

TIP: Galaxie duchů: Astronomové objevili šest temných galaxií

Vědci k určení temné hmoty využívají kulové hvězdokupy – víme totiž, že jejich počet nějakým (a doposud ne zcela známým) způsobem souvisí s hmotností galaxií. Původní studie z roku 2016 počítala, že součástí galaxie Dragonfly 44 je nejméně 80 kulových hvězdokup. Nová pozorování ovšem dokládají pouze 20 kulových hvězdokup. Znamená to, že celková hmotnost Dragonfly 44 je výrazně nižší, než jsme si doposud mysleli a že obsahuje i výrazně méně temné hmoty. Nově stanovený poměr temné hmoty k té klasické vědci stanovili na 300:1, což již odpovídá uznávaným teoriím o temné hmotě a vývoji galaxií.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Teymoor Saifollahi and NASA/HST

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907