Předpověď počasí: Deštivo, se spoustou virů a bakterií

07.02.2018 - Stanislav Mihulka

Každý den na každém čtverečním metru povrchu Země dopadnou desítky milionů bakterií a stovky milionů virů


Reklama

Naše atmosféra vypadá relativně čistě, zdání ale klame. Ve skutečnosti obsahuje spoustu různých molekul a také mikroorganismů, které se v ní vyskytují v neuvěřitelných množstvích.

Podle nového výzkumu prší na Zemi každý den miliardy a miliardy bakterií a společně s nimi ještě více virů. Kanadští vědci odhadli, že na každý čtvereční metr povrchu planety denně naprší nebo prostě dopadne několik desítek milionů bakterií a 800 milionů virů. Jejich celkové množství za pouhý den je jen obtížně představitelné.

TIP: Létaní v dešti: Kapky vody posílají bakterie z půdy do vzduchu

Jak bakterie, tak i viry cestují atmosférou na kapénkách či částicích. Viry bývají navázané na menší částice než bakterie a mohou tím pádem zůstat v atmosféře déle a dostávají se do větších dálek. Většina virů se do atmosféry dostává z mořské vody.

 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of British Columbia

  • Zdroj fotografií: Jessie Eastland / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907