Překvapení: Jádro Slunce rotuje čtyřikrát rychleji než jeho svrchní část

03.08.2017 - Stanislav Mihulka

Měření seismických vln sondou SOHO prozradila, že jádro naší mateřské hvězdy je ve skutečnosti pěkně svižné

SOHO pozoruje Slunce -<p>Sonda SOHO zjistila, že se jádro Slunce točí rychleji než povrch</p>
SOHO pozoruje Slunce -

Sonda SOHO zjistila, že se jádro Slunce točí rychleji než povrch


Reklama

Slunce je stále plné překvapení. Astronomové nedávno zjistili, že jádro Slunce rotuje asi čtyřikrát rychleji, než jeho svrchní část. Zřejmě jde o pozůstatek procesů z doby samotného vzniku Slunce.

Pro astronoma Rogera Ulricha z Kalifornské univerzity v Los Angeles a jeho spolupracovníky to bylo velké překvapení. Tohle by čekal jen málokdo. Jádro Slunce přitom zabírá asi čtvrtinu z poloměru Slunce, který činí 696 tisíc kilometrů.

SOHO zkoumá Slunce zevnitř

Podle Ulricha je nejvíce pravděpodobným vysvětlením, že rotace jádra Slunce vlastně představuje pozůstatek období, v němž Slunce vzniklo. Je to, jako kdyby astronomové vykopali úžasně cennou fosilii.

TIP: Zaostřeno na Slunce: Družice SOHO slaví 20 výročí průzkumu naší hvězdy

K objevu došlo díky zařízení jménem GOLF (Global Oscillations at Low Frequency), které pracuje na americko-evropské sondě SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). GOLF pozoruje seismické vlny na Slunci. Z podoby těchto vln je pak možné odvodit, jak vlastně vypadá vnitřek Slunce. Podle všeho jde o nejlepší výsledek výzkumu sondy SOHO za poslední desetiletí a jednu z nejzajímavějších věcí, co jsme kdy o Slunci zjistili

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of California, Los Angeles

  • Zdroj fotografií: ESA / NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Gotthard Heinrici (vpravo) se těšil respektu ze strany spolubojovníků i Spojenců a platil za mistra defenzivy.

Válka
Věda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907