Překvapení: Jádro Slunce rotuje čtyřikrát rychleji než jeho svrchní část

03.08.2017 - Stanislav Mihulka

Měření seismických vln sondou SOHO prozradila, že jádro naší mateřské hvězdy je ve skutečnosti pěkně svižné

SOHO pozoruje Slunce -<p>Sonda SOHO zjistila, že se jádro Slunce točí rychleji než povrch</p>
SOHO pozoruje Slunce -

Sonda SOHO zjistila, že se jádro Slunce točí rychleji než povrch


Reklama

Slunce je stále plné překvapení. Astronomové nedávno zjistili, že jádro Slunce rotuje asi čtyřikrát rychleji, než jeho svrchní část. Zřejmě jde o pozůstatek procesů z doby samotného vzniku Slunce.

Pro astronoma Rogera Ulricha z Kalifornské univerzity v Los Angeles a jeho spolupracovníky to bylo velké překvapení. Tohle by čekal jen málokdo. Jádro Slunce přitom zabírá asi čtvrtinu z poloměru Slunce, který činí 696 tisíc kilometrů.

SOHO zkoumá Slunce zevnitř

Podle Ulricha je nejvíce pravděpodobným vysvětlením, že rotace jádra Slunce vlastně představuje pozůstatek období, v němž Slunce vzniklo. Je to, jako kdyby astronomové vykopali úžasně cennou fosilii.

TIP: Zaostřeno na Slunce: Družice SOHO slaví 20 výročí průzkumu naší hvězdy

K objevu došlo díky zařízení jménem GOLF (Global Oscillations at Low Frequency), které pracuje na americko-evropské sondě SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). GOLF pozoruje seismické vlny na Slunci. Z podoby těchto vln je pak možné odvodit, jak vlastně vypadá vnitřek Slunce. Podle všeho jde o nejlepší výsledek výzkumu sondy SOHO za poslední desetiletí a jednu z nejzajímavějších věcí, co jsme kdy o Slunci zjistili

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of California, Los Angeles

  • Zdroj fotografií: ESA / NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907