Příběh Boba Denarda: Krutá vláda nelítostného žoldáka

17.06.2017 - Martin Nekola

Dobrodružství zřejmě nejslavnějšího žoldnéře 20. století Boba Denarda inspirovala autory románů i filmové tvůrce. Vynikal neuvěřitelnou krutostí, svrhával vlády a bojoval na straně toho, kdo zaplatil

Bob Denard -<p>Ve snímku Thomase Vincenta s názvem Mister Bob zbroku 2011 si postavu inspirovanou Denardem zahrál francouzský herec Clovis Cornillac.</p>
Bob Denard -

Ve snímku Thomase Vincenta s názvem Mister Bob zbroku 2011 si postavu inspirovanou Denardem zahrál francouzský herec Clovis Cornillac.


Reklama

Skoro by se chtělo říct, že už když přišel na svět jako Gilbert Bourgeaud, měl předurčenu kariéru v uniformě, vojenských botách a na horké africké půdě. Jeho otec byl poddůstojníkem francouzské koloniální armády a chtěl, aby syn pokračoval v jeho šlépějích.

Už v patnácti letech se Denard koncem druhé světové války účastnil bojů s ustupujícími německými jednotkami. V září 1945 pak vstoupil do francouzského námořnictva a služba ho přes Severní moře, Indočínu a Alžír přivedla až do Maroka. Tam začal v roce 1953 působit jako člen speciální protiteroristické jednotky. Nedlouho před tím utrpěl při výbuchu popáleniny třetího stupně, a nebylo tak jisté, zda bude vůbec ještě někdy schopen aktivní služby. Denard se však obdivuhodně zotavil a nedlouho poté se již v Alžíru podílel na atentátech, únosech politiků a mučení prominentních zajatců, a to jak ve službách francouzského státu, tak pro vlastní cíle.

Jeho africká válečná „dobrodružství“ přerušil až několikaměsíční pobyt ve vězení. Jakmile se však naskytla další možnost, nechal se naverbovat. Tentokrát do Konga, které právě získalo nezávislost na Belgii a beznadějně se nořilo do krvavého konfliktu.

Jemenské intermezzo

Zkorumpovaní představitelé konžské jihovýchodní provincie Katangy se nechtěli dělit o pohádkové množství svých nerostných surovin se zbytkem země.  Navzdory mezinárodnímu společenství tak vyhlásili vlastní stát, čímž se Katanga ocitla v obležení nepřátel. Žoldnéři dostali za úkol vycvičit nedisciplinované a chabě vyzbrojené vojsko a četnictvo. Denard ale vycítil, že éra katanžské samostatnosti nepotrvá příliš dlouho a že generálmajor Joseph-Désiré Mobutu, který mezitím přebral v zemi otěže absolutní moci, utopí odbojnou provincii v krvi. Leden 1963 se ukázal jako nejvyšší čas změnit působiště.

TIP: Kongo: Chudoba navzdory bohatství

Tentokrát Denard přijal zakázku od imáma Badra, který v jemenských horách bojoval za udržení monarchie. Musel tak čelit republikánským protivníkům, stejně jako asi čtyřiceti tisícům egyptských vojáků, kteří se na jihu Arabského poloostrova vylodili s cílem nastolit pořádek. Denard k sobě povolal družinu profesionálních vojáků a přeběhlíků, kterou dal dohromady už v Kongu a jež ho později doprovázela i během dalších misí. V nehostinné poušti Rub al-Khali pak strávil téměř rok a půl výcvikem vojáků z horských kmenů.

Věhlas, moc a tučná konta

Tou dobou se na černém kontinentě psaly dějiny a především se zde dalo přijít ke slušným penězům. A tak po krátké rekonvalescenci na rodném francouzském pobřeží Denard opět vyslyšel volání Konga. Dostal k dispozici vlastní prapor o 1 200 mužích z 21 zemí světa. Ten byl určen k plnění speciálních úkolů od záchrany rukojmí přes převoz cenného nákladu a zajištění hranic až po likvidaci marxistických partyzánských skupin.

Celý svět upíral zrak na srdce Afriky. Američané, Sověti, Kubánci i Číňané – každý chtěl urvat svůj díl z nezměrného přírodního bohatství. Denard několika úspěšnými misemi získal sebevědomí a znovu si troufl na Mobutova vojska. Svedl s nimi bitvu o město Bukavu na samém východě Konga poblíž jezera Kivu. Přes nadějný začátek a vysoké ztráty, které nepříteli způsobil, musel však nakonec ustoupit před několikanásobnou přesilou. Denardovy oddíly se ještě několikrát v průběhu roku 1967 pokusily o invazi do Konga ze sousední Angoly, ale i tehdy byly odraženy.

Denard si však vybudoval pověst spolehlivého a nelítostného vojáka, a tak se lukrativní zakázky hrnuly ze všech stran. Působil jako poradce prezidenta Gabonu, přičemž ochotně zlikvidoval některé jeho politické protivníky, a cvičil biaferské bojovníky v nigerijské občanské válce. Zformoval také osobní gardu mauretánskému ministerskému předsedovi, v Libyi podnikl pokus o záchranu rodiny svrženého monarchy Idríse a na Blízkém východě pomáhal kurdskému vůdci Mustafovi Barzánímu. Souběžně s vojenskými úspěchy a narůstající slávou se také úspěšně plnila Denardova finanční konta v Lucembursku a Panamě.

Dokončení: Příběh Boba Denarda: Univerzální válečník na penzi (vychází 21. června)

Na filmovém plátně

Nebezpečnými dobrodružstvími Boba Denarda se inspiruje snímek s názvem Mister Bob (2011). Filmový příběh líčí události krvavé občanské války v Kongu v roce 1965, kdy bylo hlavním cílem francouzského žoldnéře zvítězit nad generálem Mobutu. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 Speciál

  • Zdroj fotografií: Reddit

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907