Přímo vzhůru! Vědci zkoumají superschopnosti světa zvířat

13.09.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Schopnost některých zvířat, například gekonů, udržet se ve vertikální poloze či viset hlavou dolů vědce už nějakou dobu inspiruje. A přišli na to, jakým způsobem právě zmínění plazi gravitaci přelstí. Klíč spočívá v drobných chloupcích neboli fibrilách, které jim porůstají celé prsty a mohou pevně přilnout k jakémukoliv povrchu. Na rozdíl od uvedených ještěrů by člověk musel nést mnohem větší hmotnost, takže by nestačilo pokrýt fibrilami jen dlaně a chodidla.

TIP: NASA testuje „gekonní“ technologii pro úklid vesmírného smetí

Badatelé však zjistili, že určitý typ polymeru dokáže rovněž poměrně snadno přilnout k hladkým materiálům. Neznamená to, že budeme už brzy šplhat po skleněných mrakodrapech jako hrdinové akčních filmů. Nicméně popsaná technologie – která je zatím časově a finančně náročná – by mohla pomoct firmám a továrnám v pásové výrobě, kde se ke zvedání nejrůznějších předmětů využívá těžká mechanika. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907