Přírodní rezervace Centrální Surinam: Místo, kam lidská noha nevkročila…

22.09.2019 - Kateřina Helán Vašků

Jihoamerická rezervace Centrální Surinam nabízí ohromnou druhovou rozmanitost rostlin i živočichů. Zatím se ji daří udržovat mimo jiné díky tomu, že tamní tropický deštný prales, horské štíty i mohutné říční toky zůstávají poměrně nepřístupné, a tudíž nepoznamenané rukou člověka

<p>Většinu z 16 000 km² rezervace porůstá tropický deštný prales.</p>

Většinu z 16 000 km² rezervace porůstá tropický deštný prales.


Reklama

Jen málokterý přírodní skvost zapsaný na seznamu UNESCO se pyšní takovou rozlohou jako rezervace Centrální Surinam. Památka pokrývá bezmála 16 000 km², což odpovídá asi 10 % území jihoamerického Surinamu. Její převážnou část navíc porůstá člověkem málo poznamenaný tropický prales, a v místě se tak vyskytuje ohromné druhové bohatství fauny i flóry. 

Mezi štíty a pralesem 

Rezervace nabízí značnou geografickou rozmanitost, která se promítá také v tamních různorodých ekosystémech. Horské i nížinné porosty zahrnují bezmála pět tisíc druhů cévnatých rostlin a zajišťují domov mnoha živočichům, včetně jaguárů, pásovců, vyder, tapírů, lenochodů či osmi druhů primátů. Lokalitu obývá velké množství z 1 890 druhů obratlovců vyskytujících se na území Surinamu, z čehož 65 se řadí k endemitům – jinde na světě je tedy nenajdeme. 

V korunách stromů zas žije bezmála 400 druhů ptáků, z nichž mnozí jsou vzácní či ohrožení. K ikonickým obyvatelům rezervace pak patří pestře zbarvený skalňák oranžový, s chocholkou ve tvaru půlměsíce. 

Naděje zůstává

Zatímco jiné části amazonského regionu se rychle proměňují v důsledku dřevařství, lovu i těžby, surinamská rezervace dosud zůstává z velké části neporušená a nedotčená lidskou činností – zčásti i díky tomu, že je převážně nepřístupná. Nezbývá než doufat, že se tamní bohatou biodiverzitu podaří udržet co nejdéle. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907