Reklama


Příští stanice vesmír: Japonci vypustí model vesmírného výtahu

05.09.2018 - Stanislav Mihulka

Miniaturní japonský model se stane prvním vesmírným výtahem v historii

<p>Jeden z dřívějších startů japonské rakety H-IIB</p>

Jeden z dřívějších startů japonské rakety H-IIB


Reklama

Nápad postavit výtah ze Země do vesmíru není nový. V poslední době se ale objevují technologie, jako například nanomateriály, které by takový projekt mohly skutečně umožnit. A na konstrukci vesmírného výtahu už také pracují týmy vědců a inženýrů.

Jeden takový tým mají na japonské Univerzitě v Šizouce. Technologie potřebné ke stavbě vesmírného výtahu nyní hodlají testovat ve vesmíru. Ještě tento měsíc by měla zmenšený model části takového výtahu vynést japonská nosná raketa na oběžnou dráhu.

Miniaturní vesmírný výtah

Jde o raketu H-IIB japonské vesmírné agentury JAXA, která odstartuje z Kosmického centra Tanegašima na stejnojmenném japonské ostrově. Nosná raketa vynese miniaturní model vesmírného výtahu, který se vejde do krabice o rozměrech 6 × 3 × 3 centimetry.

TIP: Utopie, nebo realita: Jakou máme šanci, že postavíme výtah na Měsíc?

Pokud se vše podaří, měl by se kosmický minivýtah pohybovat ve vesmíru po kabelu, který bude natažený mezi dvěma minisatelity. Pohyb výtahu budou detailně sledovat kamery na minisatelitech. Japonský projekt se stane historicky prvním pokusem otestovat vesmírný výtah ve vesmíru.

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: JAXA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z lovce kořistí

mumifikovaný pes
kde: USA | muzeum: Southern Forest World

Psal se zhruba rok 1960, když se jistý pes při lovu vrhl za kořistí do díry v kořenech kaštanu. Nora, kterou objevil, navazovala na dutinu uvnitř kmene, a tak se chlupáč jal šplhat. Jenže po osmi a půl metrech se prostor zúžil a z lovce se stala kořist. Uvězněné zvíře se nedokázalo zachránit a nakonec uhynulo žízní. Třísloviny, jež dřevo kaštanu vylučuje, se postaraly o konzervaci mršiny, takže když nebohého psa v roce 1980 našli pracovníci dřevařské společnosti Kraft Corporation, připomínal mumii. Objev pak věnovali muzeu Southern Forest World v americké Georgii a jeho zaměstnanci začali zvířeti přezdívat „stuckie“ – od slova „stuck“, tedy „uvíznout“.

Zajímavosti

Z Rudolfa vyrostl inteligentní a vzdělaný mladý muž

Historie
Reklama

Hydronaut bude přesně simulovat podmínky v kosmu – ani na jeho palubě nesmí dojít k žádné chybě.

Zajímavosti

Emma Haruka Iwao

Věda

Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907