Příští stanice vesmír: Japonci vypustí model vesmírného výtahu

05.09.2018 - Stanislav Mihulka

Miniaturní japonský model se stane prvním vesmírným výtahem v historii

<p>Jeden z dřívějších startů japonské rakety H-IIB</p>

Jeden z dřívějších startů japonské rakety H-IIB


Reklama

Nápad postavit výtah ze Země do vesmíru není nový. V poslední době se ale objevují technologie, jako například nanomateriály, které by takový projekt mohly skutečně umožnit. A na konstrukci vesmírného výtahu už také pracují týmy vědců a inženýrů.

Jeden takový tým mají na japonské Univerzitě v Šizouce. Technologie potřebné ke stavbě vesmírného výtahu nyní hodlají testovat ve vesmíru. Ještě tento měsíc by měla zmenšený model části takového výtahu vynést japonská nosná raketa na oběžnou dráhu.

Miniaturní vesmírný výtah

Jde o raketu H-IIB japonské vesmírné agentury JAXA, která odstartuje z Kosmického centra Tanegašima na stejnojmenném japonské ostrově. Nosná raketa vynese miniaturní model vesmírného výtahu, který se vejde do krabice o rozměrech 6 × 3 × 3 centimetry.

TIP: Utopie, nebo realita: Jakou máme šanci, že postavíme výtah na Měsíc?

Pokud se vše podaří, měl by se kosmický minivýtah pohybovat ve vesmíru po kabelu, který bude natažený mezi dvěma minisatelity. Pohyb výtahu budou detailně sledovat kamery na minisatelitech. Japonský projekt se stane historicky prvním pokusem otestovat vesmírný výtah ve vesmíru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: JAXA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907