Příznivý vývoj? Ozonová díra je nejmenší za posledních 30 let

09.11.2017 - Stanislav Mihulka

Velikost ozonové díry letos dosáhla dvojnásobku rozlohy Spojených států. Je tak menší než v loňském roce, na oslavy je ale ještě brzy

Ozonová díra - Stav ozonové díry nad Antarktidou 11. září
Ozonová díra - Stav ozonové díry nad Antarktidou 11. září

Reklama

Není to tak zase tak dávno, co byla hlavním symbolem lidských zásahů do prostředí planety ozonová díra, tedy díra v ozonové vrstvě, která nás chrání před UV zářením z vesmíru. Dnes je to ale jiné. Tuto roli přebralo globální oteplování a ozonová díra se zmenšuje.

Dne 11. září dosáhla ozonová díra nad jižním pólem největšího rozsahu v letošním roce. Její velikost činila 19,6 milionů kilometrů čtverečních, což je asi dvojnásobek rozlohy Spojených států. To znamená, že se oproti roku 2016 zmenšila o 3,3 milionů kilometrů čtverečních.

TIP: Mezinárodní dohoda funguje: Ozonová díra nad Antarktidou se zmenšuje

Jsou to dobré zprávy? Jistě to nejsou úplně špatné zprávy, ale podle odborníků je to prý složitější, než se na první pohled zdá. Podle NASA je totiž za zmenšení ozonové díry v letech 2016 a 2017 zodpovědné spíše spontánní kolísání prostředí a nikoliv jednoznačné zlepšování situace s ozonem. Pokud se nestane nic zásadního, tak by se ozonová díra měla vrátit do původního stavu někdy kolem roku 2070.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / NASA Ozone Watch / Katy Mersmann

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Přestože USA vstoupily do války na jaře 1917, o rok později se jich ve Francii ještě nenacházelo mnoho

Válka

Rajský plyn byl populární už v 19. století

Věda

Rádiový zdroj 3C58 v Mléčné dráze by ve skutečnosti mohla být kvarková hvězda.

Vesmír
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907