Velikost ozonové díry letos dosáhla dvojnásobku rozlohy Spojených států. Je tak menší než v loňském roce, na oslavy je ale ještě brzy
Není to tak zase tak dávno, co byla hlavním symbolem lidských zásahů do prostředí planety ozonová díra, tedy díra v ozonové vrstvě, která nás chrání před UV zářením z vesmíru. Dnes je to ale jiné. Tuto roli přebralo globální oteplování a ozonová díra se zmenšuje.
Dne 11. září dosáhla ozonová díra nad jižním pólem největšího rozsahu v letošním roce. Její velikost činila 19,6 milionů kilometrů čtverečních, což je asi dvojnásobek rozlohy Spojených států. To znamená, že se oproti roku 2016 zmenšila o 3,3 milionů kilometrů čtverečních.
TIP: Mezinárodní dohoda funguje: Ozonová díra nad Antarktidou se zmenšuje
Jsou to dobré zprávy? Jistě to nejsou úplně špatné zprávy, ale podle odborníků je to prý složitější, než se na první pohled zdá. Podle NASA je totiž za zmenšení ozonové díry v letech 2016 a 2017 zodpovědné spíše spontánní kolísání prostředí a nikoliv jednoznačné zlepšování situace s ozonem. Pokud se nestane nic zásadního, tak by se ozonová díra měla vrátit do původního stavu někdy kolem roku 2070.
NASA
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)