Puma americká: Přizpůsobivý univerzální skokan

26.09.2016 - Marek Telička

Krásný výhled -<p>Puma je mimořádně pohybově vybavená a ani pohyb ve větvích jí nečiní potíže</p>
Krásný výhled -

Puma je mimořádně pohybově vybavená a ani pohyb ve větvích jí nečiní potíže


Reklama

Puma americká (Puma concolor) je velká, samostatně žijící kočkovitá šelma, která má jeden pozoruhodný primát – ze všech suchozemských savců západní hemisféry je nejvíce přizpůsobivá. Dokládá to především její rozšíření, které sahá od kanadského Yukonu po jih jihoamerických And. Puma se dokáže adaptovat na prakticky jakékoli podmínky, počínaje hustými lesy a na porost bohatými nížinami až po vysoko položené pouště.

TIP: Jaguár, mohutný drtič lebek a milovník vody

Puma je velmi schopným lovcem a zaměřuje se především na velké býložravce. Kromě vysoké zvěře však napadá i domácí zvířata a nepohrdne ani malými hlodavci. Pumy jsou osamocení lovci a s výjimkou matky, která s mláďaty zůstává asi dva roky, nebývají viděny ve společnosti dalších jedinců svého druhu. Ve volné přírodě bývá puma zaměňována s rysem, ale od něj ji odlišuje nejen stejnoměrné vybarvení kožichu, ale především velikost, protože hned po jaguárovi je druhou největší šelmou obou amerických kontinentů. Dalším výrazným rysem je délka ocasu, která dosahuje zhruba třetinu celkové délky zvířete. Ocas jí pomáhá při vyvažování, což využije při šplhání a skocích.

TIP: Mimořádné výkony světové fauny aneb Nejlepší atleti zvířecí říše

Je zcela mimořádným skokanem a při maximální rychlosti rozběhu a síle odrazu prý může doskočit až do vzdálenosti kolem 12 metrů. Stejně ohromující jsou i její skoky do výšky, které mohou tuto kočkovitou šelmu vynést do výšky čtyř i více metrů.

  • Zdroj textu:

    Příroda 3/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907