Proč leží uprostřed kráteru Tycho velký balvan?

25.05.2019 - Michal Švanda


Reklama

Měsíční kráter Tycho patří k dominantám přivrácené měsíční polokoule. Za dobrých pozorovacích podmínek jej lze dokonce spatřit jako jasný bod i pouhýma očima, neboť se s průměrem 85 km řadí spíš mezi větší útvary svého druhu. Je velmi světlý (tedy mladý), s výraznou soustavou paprsků. Představuje archetyp pro celou třídu měsíčních kráterů, jež se projevují terasovitými svahy, relativně plochými dny a často výraznými centrálními pahorky. Astronomové však u něj objevili jednu zvláštnost: Při prohlížení podrobných snímků ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter vyšlo najevo, že na jeho středovém vrcholku leží asi 120 metrů velký balvan.

TIP: Kosmické extrémy: Největší krátery ve Sluneční soustavě

Podobný objekt vzbuzuje dojem zlomyslné akce mimozemšťanů, vědecká hypotéza je ovšem mnohem prozaičtější. Když před 110 miliony let vznikl Tycho srážkou velké planetky s Měsícem, bylo do okolí vyvrženo množství balvanů nejrůznějších velikostí. Ty jsou ostatně původcem jasných paprsků kráteru. Jeden balvan srážka vymrštila nahoru a jen náhodou dopadl zpět v oblasti centrálního vrcholu, který se v místě zformoval.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907