Proč leží uprostřed kráteru Tycho velký balvan?

25.05.2019 - Michal Švanda


Reklama

Měsíční kráter Tycho patří k dominantám přivrácené měsíční polokoule. Za dobrých pozorovacích podmínek jej lze dokonce spatřit jako jasný bod i pouhýma očima, neboť se s průměrem 85 km řadí spíš mezi větší útvary svého druhu. Je velmi světlý (tedy mladý), s výraznou soustavou paprsků. Představuje archetyp pro celou třídu měsíčních kráterů, jež se projevují terasovitými svahy, relativně plochými dny a často výraznými centrálními pahorky. Astronomové však u něj objevili jednu zvláštnost: Při prohlížení podrobných snímků ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter vyšlo najevo, že na jeho středovém vrcholku leží asi 120 metrů velký balvan.

TIP: Kosmické extrémy: Největší krátery ve Sluneční soustavě

Podobný objekt vzbuzuje dojem zlomyslné akce mimozemšťanů, vědecká hypotéza je ovšem mnohem prozaičtější. Když před 110 miliony let vznikl Tycho srážkou velké planetky s Měsícem, bylo do okolí vyvrženo množství balvanů nejrůznějších velikostí. Ty jsou ostatně původcem jasných paprsků kráteru. Jeden balvan srážka vymrštila nahoru a jen náhodou dopadl zpět v oblasti centrálního vrcholu, který se v místě zformoval.

 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Mezi novozákonními apokryfy lze najít apoštolské skutky, listy, apokalypsy a především pak apokryfní evangelia.

Historie

Tento Mark A Whippet se dochoval v Tankovém muzeu v Bovingtonu

Válka

Z příběhu o skotských kanibalech běhá mráz po zádech. Nezkonzumované části těl si měla Sawneyho rodina ukládat v sudech.

Historie

Sen je nejlepším místem, kudy se dostat k vlastnímu podvědomí. Sní přitom všichni, ale ne každý si to uvědomuje.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907