Proč některé měsíce obíhají svou planetu „opačně“?

26.03.2018 - Michal Švanda

<p>Měsíc Triton obíhá okolo Neptunu v opačném smyslu</p>

Měsíc Triton obíhá okolo Neptunu v opačném smyslu


Reklama

Opačný oběh měsíce znamená, že souputník kolem své planety krouží proti směru její rotace. Pokud by se zformoval z pozůstatků materiálu po vzniku planety, musel by nutně obíhat tzv. ve stejném smyslu – pakliže by ovšem neutrpěl katastrofickou srážku, jež by mohla jeho pohybový stav zcela změnit.

Naproti tomu tzv. retrográdní rotace je známkou zachycení tělesa při průletu. Ztratí-li objekt (nejčastěji planetka) během průletu značnou část své kinetické energie – například když se prosmýkne systémem již existujících měsíců –, pak se může usadit na retrográdní orbitě. I sklon takové dráhy bývá značný, na rozdíl o prográdních satelitů, jež se pohybují převážně v rovině planetárního rovníku. Největším retrográdním souputníkem ve Sluneční soustavě je Neptunův Triton.

 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907