Proč některé měsíce obíhají svou planetu „opačně“?

26.03.2018 - Michal Švanda

<p>Měsíc Triton obíhá okolo Neptunu v opačném smyslu</p>

Měsíc Triton obíhá okolo Neptunu v opačném smyslu


Reklama

Opačný oběh měsíce znamená, že souputník kolem své planety krouží proti směru její rotace. Pokud by se zformoval z pozůstatků materiálu po vzniku planety, musel by nutně obíhat tzv. ve stejném smyslu – pakliže by ovšem neutrpěl katastrofickou srážku, jež by mohla jeho pohybový stav zcela změnit.

Naproti tomu tzv. retrográdní rotace je známkou zachycení tělesa při průletu. Ztratí-li objekt (nejčastěji planetka) během průletu značnou část své kinetické energie – například když se prosmýkne systémem již existujících měsíců –, pak se může usadit na retrográdní orbitě. I sklon takové dráhy bývá značný, na rozdíl o prográdních satelitů, jež se pohybují převážně v rovině planetárního rovníku. Největším retrográdním souputníkem ve Sluneční soustavě je Neptunův Triton.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907