Proč psi olizují své páníčky?

16.11.2022 - Barbora Jelínková

Většina pejskařů si psí olizování vysvětluje jako prostý akt náklonnosti svého čtyřnohého miláčka. Vědci však předpokládají, že psi se k „líbání“ svého pána uchylují z prozaičtějších důvodů...


Reklama

Majitelé čtyřnohých domácích přátel dobře vědí, že kdykoliv musejí svého chlupáče na delší dobu opustit, při opětovném shledání se dočkají radostného přivítání doprovázeného intenzivním olizováním obličeje.

Počínání, které na první pohled připomíná polibky, si většina pejskařů vysvětluje jako prostý akt náklonnosti a radosti. Vědci však předpokládají, že se psi k „líbání“ svého pána uchylují z prozaičtějších důvodů: Díky smyslovým receptorům na čenichu a jazyku mohou takto získat víc vjemů.

TIP: Pohled z očí do očí: Tajemství pevného pouta mezi lidmi a psy

Ve srovnání s člověkem mají daleko vyvinutější čich, jehož funkce jim částečně nahrazuje hmat. Jazykem si potom páníčka vlastně „osahávají“, a navíc tak lépe vnímají jeho pachy. Olizování coby výraz lásky se u psů i koček projevuje spíš mezi sebou navzájem – matky olizují mláďata, nejen aby jim vyčistily srst, ale zejména pro pocit bezpečí. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907