Reklama


Průměrná domácnost zaplatí za elektřinu v roce 2018 o 400 Kč navíc. Kdo zdražil?

20.12.2017 - Komerční prezentace

Regulované ceny elektřiny v příštím roce porostou o 2,5 %. Dodavatelé rozhodují o výši neregulované složky účtu za elektřinu. I tady se dočkáme mírného zdražení. Podle regulátora trhu (ERÚ) tak Češi zaplatí za elektřinu o 3,6 % více než letos. Z velkých dodavatelů oznámila zdražení zatím jen společnost E.ON. Někteří ponechají stejné ceny jako v roce 2017 (PRE, Bohemia Energy), jiní nyní takticky vyčkávají.

Reklama

Běžná rodina, která elektřinou netopí, neohřívá vodu, ani nenabíjí elektromobil, odebere za rok asi 2 200 kilowatthodin. Kvůli nárůstu regulovaných cen, jejichž výši určuje Energetický regulační úřad (ERÚ), a mírnému zvýšení cen u dodavatelů by taková rodina měla v příštím roce zaplatit přibližně o 400 Kč navíc (meziroční zdražení o 3,6 %). 

E.ON zdražuje elektřinu o 6 %. Ostatní se drží zpátky

Obyčejně každý rok touto dobou si lze srovnat ceny elektřiny a vybrat dodavatele, který nabídne v příštím roce lákavější ceny. Jenže letos mnoho dodavatelů otálí se zveřejněním nových ceníků kvůli obavám, že když jako první zvýší ceny elektřiny, utečou jim odběratelé jinam.

Při zvýšení cen totiž může zákazník odstoupit od smlouvy na dodávky energií do 10 dnů před oznámeným cenovým skokem. To se týká případu, kdy dodavatel změnu sdělil zákazníkovi ve lhůtě nejméně 30 dnů před zdražením. V opačném případě dostává zákazník ještě více času na přesun někam, kde se ceny nezvyšují. Od 1. ledna 2018 bude zdražovat třeba E.ON, Carbounion Bohemia a Amper Market. 

Nicméně mnoho obchodníků s elektřinou se rozhodlo ceny elektřiny 2018 držet na stejné úrovni jako v roce 2017. Záměr nezdražovat sdělily energetické firmy jako PRE či Bohemia Energy. Někteří ale sázejí na vyčkávací taktiku. Svůj úmysl zatím neodtajnil například gigant ČEZ.

Jak snížit výdaje za elektřinu? Zkroťte hladové spotřebiče

Nízké ceny elektřiny sledujete jako orel svou kořist, ale stále se vám zdá, že posíláte svému dodavateli vysoké platby za elektřinu? Zkuste si spočítat, za co utrácíte pomocí kalkulačky, která odhalí, které zařízení ve vaší domácnosti spotřebuje nejvíce drahocenného proudu. Tato chytrá kalkulačka na Elektrina.cz dokáže zjistit, jestli největší množství elektřiny u vás doma připadne na hladovou lednici nebo třeba na náročnou zábavní elektroniku, která v některých rodinách jede skoro bez přestání.

Mimoto vám kalkulátor ukáže i kolik vás stojí spotřeba v pohotovostním režimu, když přístroj sice nepoužíváte, ale on není zcela vypnutý, protože čeká, kdy ho dálkový ovladač znovu probudí k životu.

  • Zdroj textu: Komerční prezentace
  • Zdroj fotografií: Pixabay

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ke svatyni v srdci města se sbíhají všechny ulice. Když se k ní místní přiblíží, pokaždé se krátce pomodlí.

Cestování

Povrch Měsíce je doslova posetý krátery. Umělá inteligence nyní odhalila tisíce doposud neznámých kráterů.

Vesmír

Jak Žižka skutečně zemřel? Odborníci z oboru medicíny se dnes převážně přiklánějí k verzi, že příčinou smrti vojevůdce byla otrava krve. Existují ale i spekulace o možné otravě jedem.

Historie

Erupce na islandském lávovém poli Holuhraun v září 2014.

Věda
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907