Průtrže mračen na Saturnově měsíci Titanu: Mnohem větší, než bychom čekali

17.10.2017 - Stanislav Mihulka

Na Titanu sice z nebe neprší voda, i tak jsou tamní průtrže mračen ohromující

Déšť na Titanu - Zmrzlý měsíc planety Saturn skrápějí pořádné deště
Déšť na Titanu - Zmrzlý měsíc planety Saturn skrápějí pořádné deště

Reklama

Pokud se někdy vypravíte na Saturnův měsíc Titan, určitě si nezapomeňte vzít deštník. Američtí vědci nedávno zjistili, že na tomto měsíci bývají každým rokem velice intenzivní bouřky. Jsou navíc mnohem častější, než jsme si původně mysleli.

Průtrže mračen na Titanu nejsou jako ty na Zemi. Povrch Titanu, kde panují teploty hodně hluboko pod nulou, skrápí metanový déšť. Během takové bouře ale naprší za jediný den na Titanu tolik metanu, že to odpovídá množství vody, které nedávno napršel hurikán Harvey na nešťastný Houston.

Extrémní srážky na Titanu

Jonathan Mitchell z Kalifornské univerzity v Los Angeles a jeho kolegové odhadují, že se intenzivní deště objevují na Titanu každý zdejší rok a skutečně extrémní srážky asi tak jednou za 30 let. To je zhruba 30 krát častěji, než na Zemi.

TIP: V mořích na Titanu si nejspíš nezasurfujeme: Zdejší vlny prý nestojí za řeč

Badatelé svůj výzkum založili na klimatických modelech, s jejichž pomocí zmapovali klima na Titanu. Časté extrémní srážky podle Mitchellova týmu výrazně tvarují povrch Titanu. Potvrzují to i objevy náplavových kuželů, čili míst, kde se rozlévá prudce tekoucí kapalina, v tomto případě metan.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UCLA, Nature Geoscience

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907