Průtrže mračen na Saturnově měsíci Titanu: Mnohem větší, než bychom čekali

17.10.2017 - Stanislav Mihulka

Na Titanu sice z nebe neprší voda, i tak jsou tamní průtrže mračen ohromující

Déšť na Titanu - Zmrzlý měsíc planety Saturn skrápějí pořádné deště
Déšť na Titanu - Zmrzlý měsíc planety Saturn skrápějí pořádné deště

Reklama

Pokud se někdy vypravíte na Saturnův měsíc Titan, určitě si nezapomeňte vzít deštník. Američtí vědci nedávno zjistili, že na tomto měsíci bývají každým rokem velice intenzivní bouřky. Jsou navíc mnohem častější, než jsme si původně mysleli.

Průtrže mračen na Titanu nejsou jako ty na Zemi. Povrch Titanu, kde panují teploty hodně hluboko pod nulou, skrápí metanový déšť. Během takové bouře ale naprší za jediný den na Titanu tolik metanu, že to odpovídá množství vody, které nedávno napršel hurikán Harvey na nešťastný Houston.

Extrémní srážky na Titanu

Jonathan Mitchell z Kalifornské univerzity v Los Angeles a jeho kolegové odhadují, že se intenzivní deště objevují na Titanu každý zdejší rok a skutečně extrémní srážky asi tak jednou za 30 let. To je zhruba 30 krát častěji, než na Zemi.

TIP: V mořích na Titanu si nejspíš nezasurfujeme: Zdejší vlny prý nestojí za řeč

Badatelé svůj výzkum založili na klimatických modelech, s jejichž pomocí zmapovali klima na Titanu. Časté extrémní srážky podle Mitchellova týmu výrazně tvarují povrch Titanu. Potvrzují to i objevy náplavových kuželů, čili míst, kde se rozlévá prudce tekoucí kapalina, v tomto případě metan.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UCLA, Nature Geoscience

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907