Průtrže mračen na Saturnově měsíci Titanu: Mnohem větší, než bychom čekali

17.10.2017 - Stanislav Mihulka

Na Titanu sice z nebe neprší voda, i tak jsou tamní průtrže mračen ohromující

Déšť na Titanu - Zmrzlý měsíc planety Saturn skrápějí pořádné deště
Déšť na Titanu - Zmrzlý měsíc planety Saturn skrápějí pořádné deště

Reklama

Pokud se někdy vypravíte na Saturnův měsíc Titan, určitě si nezapomeňte vzít deštník. Američtí vědci nedávno zjistili, že na tomto měsíci bývají každým rokem velice intenzivní bouřky. Jsou navíc mnohem častější, než jsme si původně mysleli.

Průtrže mračen na Titanu nejsou jako ty na Zemi. Povrch Titanu, kde panují teploty hodně hluboko pod nulou, skrápí metanový déšť. Během takové bouře ale naprší za jediný den na Titanu tolik metanu, že to odpovídá množství vody, které nedávno napršel hurikán Harvey na nešťastný Houston.

Extrémní srážky na Titanu

Jonathan Mitchell z Kalifornské univerzity v Los Angeles a jeho kolegové odhadují, že se intenzivní deště objevují na Titanu každý zdejší rok a skutečně extrémní srážky asi tak jednou za 30 let. To je zhruba 30 krát častěji, než na Zemi.

TIP: V mořích na Titanu si nejspíš nezasurfujeme: Zdejší vlny prý nestojí za řeč

Badatelé svůj výzkum založili na klimatických modelech, s jejichž pomocí zmapovali klima na Titanu. Časté extrémní srážky podle Mitchellova týmu výrazně tvarují povrch Titanu. Potvrzují to i objevy náplavových kuželů, čili míst, kde se rozlévá prudce tekoucí kapalina, v tomto případě metan.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UCLA, Nature Geoscience

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907