První krok k formování podunajské monarchie: Došlo k bitvě u Moháče

<p>Bitva u Moháče</p>

Bitva u Moháče

29 . 8 . 1526

Reklama

Poblíž dnešní maďarsko-srbsko-chorvatské hranice se 29. srpna 1526 psaly dějiny, které měly na dlouhá staletí ovlivnit budoucnost českých zemí stejně jako habsburské monarchie. Osmanské vojsko pod velením sultána Süleymana I. zasadilo oddílům vedených sotva dvacetiletým českým a uherským králem Ludvíkem Jagellonským drtivou porážku.

TIP: Kříž pod vládou půlměsíce: Jak vypadal život Evropanů během turecké expanze?

Nejenže se tak otevřela cesta k opakované turecké  expanzi do Evropy, ale také Habsburkům na český trůn. Ludvíkova sestra Anna totiž neměla za manžela nikoho jiného než Ferdinanda Habsburského, který zahájil čtyřsetleté panování rakouského rodu na našem území.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907